تعمیر یکی از تجهیزات اساسی نیروگاه کارون 3 برای نخستین بار در کشور

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، مدیرعامل شرکت مدیریت تولید و بهره برداری سد و نیروگاه کارون 3 با اعلام این خبر گفت: مشکل تامین قطعات موردنیاز برای راه اندازی دوباره دستگاه ‘بریزینگ فرکانسی’ (FREQUENCY BRAZING) که به دلیل فرسودگی و بروز اشکال در سامانه الکترونیکی و برنامه نویسی به وجود آمده بود، باعث شد تا تصمیم به تعمیر آن در داخل کشور گرفته شود.
نصرالله طاهری تصریح کرد: پیش از این، قطعات این دستگاه توسط شرکت هایی از قبیل زیمنس آلمان و الین اتریش تأمین می شد و در شرایط تحریم و عدم همکاری شرکت های مذکور، تعمیر این دستگاه که محصول مشترک آلمان و آمریکاست، با صرف هزینه های بسیار گزاف انجام شدنی بود که در نهایت به متخصصان مجرب داخلی واگذار و تعمیر آن با موفقیت انجام شد.
وی با تاکید بر اینکه هم اکنون دستگاه برزینگ فرکانسی نیروگاه کارون 3 به طور صد در صد آماده بهره برداری است، افزود: دستگاه مذکور بر اساس القای فرکانس در اتصالات سیم پیچ ژنراتور عمل می کند و دمای مورد نیاز جوشکاری اتصالات سیم پیچ را در کمتر از 30 ثانیه به بیش از 850 درجه سانتیگراد می رساند و جوشکاری اتصالات مسی را به واسطه ذوب شدن فویل نقره امکان پذیر می سازد.
طاهری بیان داشت: این دستگاه همچنین مانع از انتقال حرارت به قسمت عایق سیم پیچ می شود.
مدیرعامل شرکت مدیریت تولید و بهره برداری سد و نیروگاه کارون 3، گفت: قیمت این دستگاه حدود هفت میلیارد ریال است که توسط متخصصان داخلی نیروگاه با هزینه ای حدود 300 میلیون ریال تعمیر شده است.
وی ادامه داد: در تعمیر این دستگاه که سه ماه به طول انجامید، حدود چهار میلیارد ریال صرفه جویی به عمل آمده است.
طاهری اضافه کرد: نمونه های دیگر این دستگاه نیز توسط کمپانی های خارجی از قبیل بلژیک ساخته شده و در اختیار شرکت های نصاب داخلی است که آنها نیز معیوب و از کار افتاده هستند.
وی اضافه کرد: هم اینک دو عدد از دستگاه پیش گفته شده در کل کشور موجود است و تنها دستگاه رفع عیب شده و آماده به کار آن در اختیار این مجموعه است.
دستگاه بریزینگ فرکانسی نیروگاه کارون 3 در حال حاضر برای نصب واحدهای نیروگاهی، جوشکاری اتصالات مسی، شینه های ژنراتور و به طور کلی بهینه سازی واحدها، قابل انتقال به سایر نیروگاه هاست.
اقتصام (1) 3065 **1558

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.