تسلیحات هسته ای در خاک سوئد مستقر نخواهد شد


تسلیحات هسته ای در خاک سوئد مستقر نخواهد شد

وزیر امور خارجه سوئد گفته است که کشورش بعد از پیوستن به ناتو، اجازه استقرار تسلیحات هسته ای در خاک کشورش را نخواهد داد.

به گزارش خبرگزاری موج، وزیر امور خارجه سوئد با تکذیب گزارش‌های یک روزنامه سوئدی، اعلام کرد که کشورش مانند همسایگان خود، دانمارک و نروژ اجازه نخواهد داد که سلاح هسته‌ای در خاک کشورش مستقر شود.

بر اساس این گزارش، «توبیاس بلستروم» امروز شنبه در سخنانی تأکید کرد که کشورش پس از پیوستن به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، سلاح هسته‌ای در خاک خود مستقر نخواهد کرد.

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از سخنان وزیر خارجه سوئد گزارش داد: این موضع درازمدت حزب ائتلاف میانه رو است و ما هرگز شرایط درخواست دولت قبلی را تغییر نخواهیم داد.

اظهارات بلستروم پس از آن بیان شد که روزنامه سوئدی Proletären گزارش داد که پس از پیوستن سوئد به ناتو، سلاح‌های هسته‌ای و پایگاه‌های نظامی آمریکا در خاک این کشور مستقر خواهد شد زیرا این به نفع آمریکا است.

این روزنامه تلویحاً اعلام کرد که سوئد علی‌رغم ادعای مکرر مبنی بر اینکه از دانمارک و نروژ الگو می‌گیرد و پایگاه‌های نظامی دائمی آمریکا را در خاک خود مستقر نخواهد کرد، نمی‌تواند از استقرار پایگاه‌های نظامی و سلاح‌های هسته‌ای ناتو در خاک خودش اجتناب کند.

گفتنی است که فنلاند و سوئد در ماه مه گذشته درخواستی را برای الحاق به ناتو در پی عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین ارائه کردند. ۲۹ کشور از ۳۰ کشور عضو ناتو به استثنای مجارستان، تصمیمات مثبتی در مورد پذیرش درخواست سوئد و فنلاند در ناتو اتخاذ کردند.