تدوین «استراتژی اقتصادی» چین پشت درهای بسته

به گزارش ایرنا، کمیته مرکزی حزب کمونیست چین که مهمترین ارگان حزب حاکم بر پرجمعیت ترین کشور دنیا محسوب می شود، در نشست های خود قصد دارد مهم ترین تحولات این کشور به ویژه مسایل اقتصادی را به بحث و بررسی گذاشته و مشکلات و چالش های زیاد پیش روی آن را در سیزدهمین برنامه پنج ساله هموار سازد.
در این نشست که با حضور 375 عضو کمیته مرکزی حزب کمونیست چین از دیروز – دوشنبه – شروع شده و تا پنج شنبه هفته جاری ادامه خواهد داشت، نقشه راه کلی و طرح های مرتبط با سیزدهمین برنامه اقتصادی پنج ساله (از سال 2016 تا 2020 میلادی) مدیریت کشور بررسی و تائید خواهد شد.
“استراتژی حفظ نرخ رشد اقتصادی کنونی چین» که در نشست این روزهای کمیته مرکزی حزب کمونیست روی میز قرار دارد، یکی از 10 طرح عمده ای محسوب می شود که در برنامه های جدید توسعه محور از سوی دولتمردان این کشور تدوین شده است.
در همین چارچوب “لی کچیانگ» نخست وزیر چین به تازگی و پس از آنکه رسانه های غربی از سقوط رشد اقتصادی این کشور به سبب بحران اقتصادی خبر داده بودند، اعلام کرد که دولت ضرورتی نمی بیند رشد اقتصادی کشور را امسال از 7 درصد فراتر ببرد.
به گفته این مقام اجرایی چین، اگرچه تولید ناخالص داخلی این کشور به عنوان دومین قدرت اقتصادی جهان در پایان سه ماه سوم امسال (میلادی) پس از شش سال رشد فزاینده، به 6،9 درصد خواهد رسید، اما دولت نیز ضرورتی به بالا بردن این درصد نمی بیند.
رشد اقتصادی کشور برای رهای از وضعیت کنونی قرار است از این پس به جای آنکه بیشتر مبتنی بر صادرات و سرمایه گذاری های خارجی باشد، بر اساس خدمات دهی، نوآوری و افزایش مصرف داخلی فعالیت داشته باشد. به بیان دیگر، اقتصاد این کشور اکنون در حال گذار از اقتصاد صرفا صادرات محور، به اقتصادی مبتنی بر ارائه خدمات و مصرف داخلی است.
به همین علت، از شتاب رشد اقتصادی آن اکنون مقداری کاسته شده است. به طوری که اکنون میزان رشد تولید ناخالص داخلی این کشور برای نخستین بار از سال 1990 تاکنون به زیر 7 درصد رسیده است. این میزان رشد، برای کشوری مانند چین که در گذشته رشد اقتصادی دو رقمی را تجربه کرده نگران کننده است.
با این حال این موضوع و پیگیری راهکارها و بررسی اهداف کشور به منظور “افزایش و رشد تولید ناخالص ملی» در پنج سال آتی نیز یکی دیگر از محورهای نشست سران حزب کمونیست چین اعلام شده که هم اکنون در شهر پکن، پایتخت این کشور در حال برگزاری است.
به نوشته رسانه های چینی، گنجاندن هدف مذکور یعنی رشد تولید ناخالص ملی در برنامه پنج سال آتی حکومت چین، تقریبا قطعی است و ابزارهای آن نیز فراهم شده است.
البته مصوبات و تصمیمات نشست جاری کمیته مرکزی حزب تا زمان برگزاری جلسه سالانه کنگره ملی خلق در ماه مارس (اسفند ماه) که به عنوان قوه مقننه در این کشور عمل می کند، به طور رسمی به نهادهای اجرایی ابلاغ نخواهد شد.
“وانگ جون»، محقق مرکز بین المللی مراودات اقتصادی چین که یکی از اتاق های فکر اقتصادی در شهر پکن محسوب می شود معتقد است که تثبیت رشد اقتصادی 6.5 تا 7 درصدی بین سال های 2016 تا 2020 میلادی از جمله اهداف سران حزب کمونیست است که در نشست این ایام مورد بررسی قرار گرفته است.
او همچنین می گوید: مقامات چینی در پی آن هستند تا میزان تولید ناخالص ملی کشورشان را نسبت به سال 2010 تا سال 2020 به میزان دو برابر افزایش دهند.
بانک مرکزی چین نیز چندی پیش با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که برای برون رفت از مشکلات بازار اقتصادی به ناچار نرخ بهره بانکی را کاهش داده است.
این ششمین بار در سال جاری میلادی است که بانک مرکزی چین با انتشار بیانیه ای مشابه از کاهش نرخ بهره بانکی خبر می دهد، چرا که دولت این کشور امیدوار است با کاستن از بهره بانکی، سپرده گذاران را مجبور کند هزاران میلیارد ثروت اندوخته شده در بانک ها را از سامانه بانکی خارج کرده و به کار بیاندازند تا کشور از این وضعیت اقتصادی نامطلوب رها شود.
بر اساس این گزارش با توجه به اینکه تقاضای مردم چین در حال کاهش است و اگر سرمایه ها در بازار به گردش بیافتد افزایش تقاضا می تواند محرک خوبی برای بیرون کشیدن بخش تولیدی از افت موجود باشد.
کاهش نرخ بهره کشور در شرایطی صورت می گیرد که تنها چند روز قبل از این، بانک مرکزی نرخ رشد اقتصادی را 6.9 درصد اعلام کرد که پایین ترین رشد اقتصادی چین از سال 2009 میلادی بوده و حتی به 7 درصد پیش بینی شده هم نرسیده است.
آساق*231*1597

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.