تایوان مدعی حمله چین به خود شد

به گزارش ایرنا، در بیانیه ای که اخیرا از سوی وزارت دفاع ملی تایوان منتشر شده، آمده است که چین به شدت در حال تقویت نیروهای مسلح و بالا بردن آمادگی های رزمی خود است.
این گزارش خاطرنشان می کند که با این برنامه ریزی که چین انجام داده و در حال بالا بردن توانایی های عملیاتی ارتش است، تایوان پیش بینی می کند که این کشور خود را برای حمله احتمالی به این جزیره در سال 2020 میلادی آماده می کند.
روزنامه “تایپه تایمز» تایوان نوشته است که چین بسیاری از موشک های خود را در مناطقی مستقر کرده است که فاصله چندانی با تایوان ندارد و این موشک ها به سوی این جزیره نشانه رفته است.
چین گفته که مهلت نهایی برای وحدت با تایوان سال 2050 است اما چنانچه این منطقه درصدد جدا شدن همیشگی خود از پکن برآید و اعلام استقلال کند، به آن حمله می کند.
گمانه زنی ها در باره حملات ارتش چین به تایوان در سال های آینده در شرایطی مطرح می شود که تایوان خود را برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ماه ژانویه (دی – بهمن) سال آینده میلادی آماده می کند.
ریاست حکومت تایوان را فعلا “ما یینگ جئو » از حزب “کومینتانگ» یا ناسیونالیست ها بر عهده دارد که از سال 2012 میلادی تاکنون توانسته روابط تایوان و چین را بخصوص در بخش اقتصادی تقویت کند.
با این حال نظرسنجی ها نشان می دهد که “تسای اینگ وون» نامزد زن از حزب دمکراتیک ترقی خواه تایوان رقیب جدی برای حزب حاکم در انتخابات خواهد بود. حزب دمکراتیک از دید چین یک حزب استقلال طلب است.
گزارش دفاع ملی تایوان حاکی است که رابطه سیاسی ما با چین بهبود یافته است اما تقویت نیروهای مسلح چین یک تهدید جدی برای موجودیت این جزیره محسوب می شود.
وزارت دفاع تایوان همچنین اعلام کرده است که چین بودجه سالانه نظامی خود را افزایش داده و در حال دستیابی به تجهیزاتی و توانایی های بیشتر نظامی است.
این وزارتخانه تصریح کرد: نگرانی بزرگ چین این است که در صورت حمله به تایوان کشورهای دیگر بخصوص آمریکا مداخله کرده و این مساله برخورد نظامی میان آنان را منجر شود.
تایوان و چین در پایان جنگ داخلی سال 1949 میلادی از یکدیگر جدا شدند، اما پکن این جزیره را بخشی از خاک کشور چین می داند و مایل است که در تایوان بعد از پیوستن به سرزمین مادری، نیز الگوی یک کشور و دو نظام را همچون هنگ کنگ وجزیره ماکائو پیاده کند.
آساق*1597

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.