تامین اهداف اقتصادی؛ دستورکار جدید نمایشگاه کتاب تهران

به گزارش خبرنگار مهر، ساعت ۱۰ صبح امروز چهارشنبه ۶ آبان، ششمین جلسه شورای سیاستگذاری بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با حضور اکثریت اعضای این شورا به ریاست سیدعباس صالحی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز شد.

در این جلسه ویراست نهایی پیش‌نویس اهداف، سیاست‌ها و برنامه‌های اجرایی نمایشگاه بیست و نهم به تصویب رسید؛ بر این اساس، علاوه بر اهداف فرهنگی و اقتصادی نمایشگاه برای نمایشگاه بیست و نهم، به ایجاد فرصتی برای ارائه ابتکارات و نوآوری‌های حوزه نشر توجه شده است تا فعالان این عرصه در جریان آخرین ابداعات و نوآوری‌های این حوزه قرار گیرند. طبعاً این رویکرد زمینه ایجاد گسترش نوآوری و به کارگیری دانش و فناوری روز در حوزه نشر را به دنبال خواهد داشت.

بر اساس این گزارش، همچنین در بخش سیاست‌ها علاوه بر ادامه سیاست سال گذشته مبنی‌بر واگذاری حداکثری اداره امور نمایشگاه به تشکل‌های نشر به هویت گرافیک محیطی و چیدمان نمایشگاه بر مبنای این هویت تاکید شده است.

همچنین مقرر شد به منظور امکان تنظیم برنامه زمان‌بندی فعالیت‌های منتهی به برگزاری نمایشگاه بیست و نهم موضوع ارزیابی محل مناسب برای برگزاری نمایشگاه کتاب هرچه سریعتر انجام شود تا بر اساس آن فراخوان ثبت نام از ناشرین و بقیه کارها براساس برنامه پیش برود.

در همین رابطه و بر اساس اعلام روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی‌اکبر اشعری سخنگوی شورای سیاستگذاری بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از قطعی شدن اهداف و سیاست‌های بیست و نهمین نمایشگاه کتاب تهران خبر داد و گفت: پس از به تصویب رسیدن چارچوب واگذاری مدیریت و اجرای نمایشگاه به تشکل‌های نشر، د‌ر این جلسه اهداف و سیاست‌های نمایشگاه در حوزه‌های فرهنگی و اقتصادی تعیین شدند.

اشعری افزود: ایجاد فرصت اقتصادی برای همه حلقه‌های نشر، عرضه ابتکارات، مزیت‌های رقابتی و ظرفیت‌های همه ارکان و کنشگران صنعت نشر کشور اعم از پدیدآورندگان، ناشران، توزیع کنندگان، ترویج کنندگان و کتابفروشان، تقویت حضور صنعت نشر ایران در مبادلات فرهنگی و تجاری بین المللی (دیپلماسی فرهنگی)، ترویج کتاب و کتابخوانی و دسترسی آسان مشتریان و علاقه مندان به تازه‌های کتاب به عنوان اهداف پنجگانه بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به تصویب شورا رسید.

وی با اشاره به دیگر موضوعات ششمین جلسه شورای سیاست گذاری نمایشگاه کتاب گفت: همچنین در این جلسه بحث‌هایی درباره سیاست‌های زیباسازی فضای نمایشگاه و غرفه‌ها انجام شد و مقرر شد تا بحث‌های زیباسازی با حضور چند تن از طراحان مورد بررسی قرار بگیرد.

اشعری با اشاره به گسترش فناوری‌های و صورت‌های جدید کتاب عنوان کرد: با گسترش فضای مجازی و صورت‌های جدید کتاب توجه به فناوری‌های جدید در حوزه کتابخوانی ضروری است. در این جلسه توجه به فناوری‌های نوین کتابخوانی در نمایشگاه کتاب مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و مقرر شد در جلسه ای جداگانه از کارشناسان این حوزه دعوت شود تا درباره آینده کتاب دیگاه‌های خود را ارائه دهند و پس از آن درباره چگونگی حضور این ناشران در نمایشگاه تصمیم‌گیری شود.

در ششمین جلسه شورای سیاست‌گذاری بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران علی‌اکبر اشعری، مهدی فیروزان، محمد حمزه‌زاده، امیرمسعود شهرام‌نیا، محمد سلگی، همایون امیرزاده، مهدی اسماعیلی‌راد و علی‌اصغر سیدآبادی حضور داشتند.

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.