تاثیر سرویس مدارس در تربیت دانش آموزان انکارناپذیر است

به گزارش ایرنا، سرویس های مدارس در تعلیم و تربیت به علت ارتباط مستقیم دانش آموزان با محیط آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
از سویی سرویس مدارس را شاید بتوانیم مدارسی سیار و غیررسمی بنامیم که در همان مدت کوتاه شروع و پایان هر روزه مدرسه پیامهای تربیتی را سریع به دانش آموزان القا می کند.
در دهه های گذشته شاید خانواده های کمتری با مقوله سرویس مدارس آشنا بودند و دغدغه کمتری از این بابت داشتند.
در آن زمان برخی پدران و مادران با بیدار کردن بموقع فرزندان همگام با آنها از منزل خارج می شدند و تنها وظیفه رساندن و برگرداندن فرزندانشان به محل تحصیل و بالعکس را بر عهده داشتند.
اما در دهه اخیر، سرویس مدرسه برای ایاب و ذهاب دانش آموزان تدارک دیده شده تا دغدغه خانواده ها از این بابت کم شود.
ولی کم شدن نگرانی روحی و خستگی خانواده ها برای جابجایی فرزندانشان با پدید آمدن ابزاری به نام سرویس مدرسه، معضل فکری دیگری در مباحث تربیتی برای خانواده ها ایجاد کرده است.
معضلی تربیتی که می تواند از سوی یک راننده نا آشنا به رفتار کودکان و نوجوانان برای خانواده ها ایجاد کند.
در این راستا، رئیس اداره پیشگیری از آسیب های اجتماعی اداره کل آموزش و پرورش استان به نقش منفی تعدادی از سرویس های مدارس در انتقال آسیب های اجتماعی به دانش آموزان اشاره کرد و گفت: این آسیب ها می تواند از طریق رانندگان تاکسی به دانش آموزان منتقل شوند.
سعید باقری افزود: در همین راستا پلیس موظف است که با این قشر از افراد برخورد قانونی و حقوقی داشته باشد.
رئیس اداره پیشگیری از آسیب های اجتماعی آموزش و پرورش استان نیز گفت: در حال حاضر سرویس های مدارس می توانند در انتقال آسیب های اجتماعی به دانش آموزان تاثیر و اثرات منفی بر دانش آموزان داشته باشند.
باقری افزود: این آسیب ها می تواند از طریق رانندگان تاکسی به دانش آموزان منتقل شوند و در همین راستا نیز پلیس موظف است که با این قشر از افراد برخورد قانونی و حقوقی داشته باشد.
وی بیان کرد: یکی از وظایف اصلی نیروی انتظامی، رصد کردن رانندگان متخلف در این زمینه و بدنبال آن رسیدگی جدی به این موضوع است زیرا بعد از تعریف کردن استانداردهای لازم از سوی نیروی انتظامی باید با رانندگان خاطی برخورد قانونی شود.
وی خاطرنشان کرد: به هرحال سرویس مدارس تنها یک وسیله حمل و نقل و ایاب و ذهاب برای دانش آموزان نیست و در برنامه های آموزش و پرورش نقش موثری دارد.
این مسئول افزود: نوع برخورد، رفتار، نحوه بیان و حتی پوشش رانندگان سرویس مدارس می تواند برای دانش آموزان الگو باشد و باید حداکثر دقت در این امرخطیر انجام شود.
وی خاطرنشان کرد: دانش آموزان امانت خانواده ها هستند و رانندگان سرویس مدارس به عنوان امین والدین باید حداکثر توجه را به همه شئون از جمله ایمنی و سایر الگوهای رفتاری داشته باشند زیرا آثار تربیتی در این عرصه تکمیل کننده اهداف آموزش و پرورش است.
رئیس اداره پیشگیری از آسیب های اجتماعی آموزش و پرورش استان افزود: نباید بین رویکردهای آموزشی و پرورشی مدارس و سرویس مدرسه تفاوتی وجود داشته باشد زیرا این امر دانش آموزان را دچار دوگانگی رفتاری خواهد کرد.
رئیس گروه انجمن اولیا و مربیان آموزش و پرورش استان اصفهان نیز گفت: در اصفهان حدود 9 هزار خودروی سواری، 290 دستگاه ون و 178 دستگاه اتوبوس به دانش آموزان سرویس می دهند.
علی سلیمی افزود: در مجموع در شهر اصفهان حدود 75 هزار دانش آموز از سرویس استفاده می کنند و این تعداد در کل استان بالغ بر 200 هزار نفر است.
هم اکنون 750 هزار دانش آموز در دو مقطع ابتدایی و متوسطه در شش هزار واحد آموزشی استان اصفهان به تحصیل مشغول هستند.
گ/6994/ 2093

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.