بیش از ۴۹۰۰ فقره سرقت امسال در آذربایجان غربی کشف شد

به گزارش خبرنگار مهر، سرهنگ سامان غنی زاده ظهر دوشنبه در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه میزان سرقت امسال نسبت به مدت زمان مشابه پارسال ۲۰ درصد کاهش نشان می‌دهد افزود: در راستای وقوع سرقت‌های صورت گرفته دو هزار و ۴۲۸ نفر سارق دستگیر شده و ۳۴ نفر مالخر نیز تحویل مراجع قضایی شدند.

وی ادامه داد: در این رابطه ۷۴ درصد دستگیرکنندگان دارای سابقه اعتیاد، ۶۲ درصد دارای سابقه قبلی و ۳۸ درصد سارقان نیز برای نخستین مرتبه دست به سرقت زدند و علاوه بر آن ۶۸ درصد سارقان در بررسی‌های انجام شده بیکار و ۹۴ درصد نیز بومی خود استان بوده‌اند.

سرهنگ غنی‌زاده با اشاره به اینکه میانگین گروه سنی سارقان ۲۰ تا ۳۰ سال است افزود: ارزش ریالی اموال مکشوفه امسال ۱۰ میلیارد و ۱۲۷ میلیون تومان بوده است.

رئیس پلیس آگاهی آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه در سال گذشته شاهد کاهش ۱۲.۵ درصدی سرقت در آذربایجان‌ غربی بوده‌ایم افزود: طبق بررسی‌های صورت گرفته یک هزار و ۶۵۱ نفر از سارقان، بیکار بوده‌اند که قابل توجه است.

سرهنگ غنی‌زاده در ادامه اظهار داشت: ۱۰۰ درصد پرونده‌های مسلحانه و آدم‌ ربایی در هفت ماهه امسال در آذربایجان‌ غربی کشف شد و در این باره شاهد کاهش ۴۱ درصدی پرونده‌های مسلحانه و ۲۰ درصدی آدم‌ربایی در استان بودیم.

وی به کشف جرائم جنایی در استان اشاره کرد و گفت: امسال ۹۸ درصد قتل‌ها کشف شده و در این باره ۳۴.۹ درصد انگیزه قتل‌ها اختلافات خانوادگی، ۲۵.۶ درصد نزاع و درگیری، ۲۰.۹ درصد مسائل غیراخلاقی و غیرفرهنگی و ۷ درصد نیز ناشی از سرقت بوده است.

سرهنگ غنی زاده با بیان اینکه در هفت ماهه امسال شاهد کاهش ۱۷ درصدی قتل در استان بوده‌ایم افزود: در این رابطه ۴۰.۴ درصد آلت قتل، سلاح سرد بوده و میانگین سنی قاتلان ۲۵ تا ۳۵ سال بوده است.

وی با اعلام اینکه از ابتدای سال تاکنون هزار و ۵۵۴ فقره انواع کلاهبرداری در استان کشف شده‌است ادامه داد: از این تعداد هزار و ۱۳ فقره در حوزه فروش مال غیر واقع شده، که اقدامات پیشگیرانه در این زمینه در حال انجام است.

رئیس پلیس آگاهی آذربایجان غربی یاد آور شد: ۳۱ هزار و ۲۲۸ فقره خدمات مربوط به انگشت‌ نگاری جهت صدور گواهی سو پیشینه کیفری در اداره تشخیص هویت انجام گرفته‌ است.

وی برون‌سپاری بخشی از خدمات تشخیص هویت به پلیس+ ۱۰ در استان را مورد اشاره قرار داد اظهار داشت: علاوه بر آذربایجان غربی شش استان دیگر در این زمینه اقدام می‌کند.

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.