بندر مرزی آستارا نقش مهمی در توسعه بازرگانی ایران دارد

محسن پاک‌ آیین در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه در حال حاضر مرز زمینی آستارا یکی از مهم‌ترین مبادی فعالیت‌های بازرگانان کشور است، اظهار کرد: مرز آستارا توانمندی آن را دارد که سهم بسیار بالاتری از تجارت خارجی ایران را داشته باشد.

وی نقش شهرستان آستارا در مبادلات مهم مرزی و رفت ‌وآمد اتباع دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان را بسیار مهم خواند و افزود: شهرستان مرزی بندر آستارا از ظرفیت بالایی در زمینه شتاب در مبادلات ایران و آذربایجان برخوردار است.

پاک‌آیین با تأکید بر اینکه با توجه به رایزنی‌های صورت گرفته بین مقامات دو کشور، تبادلات تجاری و گمرکی ایران و جمهوری آذربایجان افزایش می‌یابد، گفت: موقعیت مرز زمینی و دریایی آستارا که به عنوان شاهراه مهم راهیابی ایران به حوزه قفقاز و روسیه است، می‌تواند تأثیر مثبتی در تجارت بین‌المللی ایران داشته باشد.

سفیر ایران در جمهوری آذربایجان افزود: شهرستان مرزی آستارا با داشتن پایانه مرزی قوی و یک گمرک فعال به عنوان یکی از مناطق مرزی و ویژه کشور مطرح است.

وی رشد و توسعه اقتصادی مرز آستارا را مورد تأکید قرار داد و اظهار کرد: باید از وجود این گمرک به منظور رونق و توسعه منطقه بهرة کامل را گرفت.

پاک‌آیین تصریح کرد: در زمان حاضر آستارا به مرزی فرا استانی تبدیل شده و به همین علت بستر توسعه تجارت در این شهرستان باید در این راستا آماده شود.

سفیر ایران در جمهوری آذربایجان جنب و جوش در مرز را فرصتی برای توسعه شهرستان آستارا و استان گیلان دانست و گفت: از شور و شوق تجاری در مناطق مرزی باید به نحو مدرن و علمی برای ایجاد اشتغال استفاده شود.

پاک‌آیین افزود: ما باید شرایطی را به وجود آوریم که بتوانیم پاسخگوی تقاضای اتباع خارجی در زمینه تجارت مرزی باشیم.

وی بر استفاده از همه ظرفیت‌های دریای خزر در امر تجارت و توسعة مناطق ساحلی تأکید کرد و گفت: با تکمیل طرح راه‌آهن آستارا به رشت و اتصال آن به خط آهن جمهوری آذربایجان، شرایط رونق اقتصادی استان گیلان و شهرستان آستارا تکمیل می‌شود.

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.