بلک‌باکس‌های مجموعه صبا آماده بهره‌برداری است/ یک سالن تئاتر مدرن

به گزارش خبرنگار مهر، این نشست با حضور خلیل راحتی مدیرعامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران و محمدمهدی خاتمی مدیرعامل اسبق انجمن هنرهای نمایشی وزارت ارشاد و از مدیران کنونی شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری، روز دوشنبه ۱۱ آبان‌ماه در یکی از سالن‌های بلک‌باکس مجموعه نمایش‌های آیینی صبا برگزار شد.

راحتی در این نشست به ارائه توضیحاتی در خصوص مختصات و زیربنای مجموعه نمایش‌های آیینی صبا پرداخت و گفت: این فضا با کاربری فرهنگی و تجاری با مساحت ۲۰ هزار مترمربع احداث شده است که ۶ هزار مترمربع آن اختصاص به فضای فرهنگی، ۶ هزار مترمربع آن به فضای تجاری و ۶ هزار مترمربع آن نیز به پارکینگ خودرو اختصاص دارد.

وی در ادامه توضیح داد: مجموعه صبا اولین پروژه فرهنگی شهر تهران است که در زیر زمین احداث شده است. این مجموعه دارای یک فضای اجرای تئاتر روباز، یک سالن اصلی که از مدرن‌ترین سالن‌های تئاتر خاورمیانه است و همچنین چند بلک‌باکس است.

مدیرعامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران درباره هزینه‌های صرف شده برای مجموعه نمایش‌های آیینی صبا، اظهار کرد: برآوردی که شرکت‌های خارجی برای تأمین تجهیزات و امکانات این مجموعه داده بودند مبلغی بالغ بر ۴ میلیون یورو بود که با استفاده از دانش و فناوری داخلی بخشی از امور اجرا شد و این هزینه‌ها کاهش پیدا کرد. بخش آکوستیک سالن‌های این مجموعه نیز توسط دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف اجرا و انجام شد.

راحتی درباره زمان بهره‌برداری از مجموعه نمایش‌های آیینی صبا، یادآور شد: تلاش بر این است که کل مجموعه تا پایان سال جاری افتتاح شود و بهره‌برداری از آن بر عهده سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران باشد. این افتتاح در سه فاز انجام می‌شود که فاز اول بهره‌برداری از سالن‌های بلک‌باکس مجموعه است که برای اجرای موسیقی و تئاتر طراحی و احداث شده‌اند.

محمدمهدی خاتمی نیز در ادامه این نشست رسانه‌ای، تصریح کرد: کمبود امکانات و سالن‌های مناسب تئاتری مهمترین مشکل تئاتر در کل کشور است. در برخی سالن‌های تئاتری خصوصی نیز به لحاظ شرایط نامطلوب سالن و امکانات، تئاتر تحقیر می‌شود.

وی ادامه داد: شهرداری تهران برای رفع این مشکل و همچنین حل مشکل کمبود سالن‌های تئاتری، پردیس تئاتر تهران، مجموعه نمایش‌های آیینی صبا و سالن‌های تئاتر باغ کتاب را احداث کرده و می‌کند. بلک‌باکس‌های مجموعه نمایش‌های آیینی صبا نیز آماده بهره‌برداری هستند و هنرمندان حرفه‌ای تئاتر نیز متقاضی اجرا در این بلک‌باکس‌ها شده‌اند.

راحتی در بخش دیگری از این نشست با اشاره به این آمار که در شهر تهران به ازای هر ۲۱ هزار نفر یک صندلی تئاتر وجود دارد، تأکید کرد: اینکه چرا این آمار خود را نشان نمی‌دهد به هنرمندان و بهره‌برداران از این فضاهای فرهنگی و هنری برمی‌گردد. این آمار از آمار موجود در خیلی از کشورهای اروپایی بالاتر است.

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.