بعیدی نژاد: اظهارات بلر تکان دهنده بود

به گزارش ایرنا، حمید بعیدی نژاد در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت: اظهارات روز گذشته -یکشنبه- تونی بلر نخست وزیر سابق انگلیس در گفت وگو با فرید زکریا خبرنگار سی.ان.ان یکبار دیگر موضوع حمله آمریکا و انگلیس و متحدین آنها به عراق را به موضوع اصلی مورد توجه رسانه های خبری و تحلیلی جهان مبدل کرد.
رییس تیم کارشناسی مذاکره کننده هسته ای ایران با 1+5 افزود: بلر گفت ‘من بابت این حقیقت که اطلاعات محرمانه دریافتی ما غلط بودند عذرخواهی می کنم. اگرچه صدام به میزان گسترده ای از سلاح های شیمیایی علیه مردم خودش و دیگران استفاده کرد اما برنامه شیمیایی وی آنطور که ما فکر می کردیم نبود.
وی ادامه داد: بلر همچنین گفت ‘من همچنین به خاطر برخی اشتباهات در طرح ریزی و به خصوص اشتباه در درک رخدادهای پس از برکناری یک دولت عذرخواهی می کنم. در آنچه که برخی می گویند که خیزش داعش به حمله برمی گردد، حقایقی وجود دارد. البته نمی توان گفت کسانی که در برکناری صدام در سال 2003 دست داشتند هیچ مسئولیتی در قبال شرایط سال 2015 ندارند.’
به نوشته بعیدی نژاد، این اظهارات از این جهت مهم هستند که به یک مساله تاریخی نمی پردازد بلکه به ریشه های بحث مهمی می پردازد که امروز مهمترین موضوع تهدید علیه صلح و امنیت بین المللی است.
مدیر کل سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه افزود : جنگ عراق در سال 2003 توسط دولت جورج بوش با حمایت جناح نومحافظه کاران آمریکا و با مشارکت متحدین آمریکا مانند انگلیس به اجرا در آمد و هنوز بعد از 12 سال بیشترین آثار مخرب را برای جهان و منطقه بر جای گذارده است.
بعیدی نژاد توضیح داد: این عملیات گسترده نظامی که بدون حتی مجوز شورای امنیت به اجرا در آمد نه تنها زیرساخت امنیتی و اقتصادی و سیاسی عراق را از میان برد بلکه با رشد گروههایی مثل داعش، سوریه را نیز به کام تخریب کشانید و آن کسی که بیشترین هزینه را برای این اشتباهات پرداخت مردم این دو کشور بودند.
رییس تیم کارشناسی مذاکره کننده هسته ای ایران با 1+5 نوشت : در عراق از سال حمله تا به حال حدود 224 هزار نفر کشته و بیش از یک میلیون نفر مجروح شده اند. بسیاری از زیر ساختهای عراق از میان رفته و کشور دچار شکافهای بسیار عمیق اقتصادی، سیاسی و اجتماعی شده است و تهدید علیه شهروندان از طریق عملیات انتحاری و انفجارات گسترده روزی نیست که جان بیگناهان را نگیرد.
بعیدی نژاد اضافه کرد: با قدرت گرفتن داعش که بنا به اعتراف تونی بلر از آثار مستقیم حمله به عراق بوده است نیز تاکنون چندین هزار نفر از مردم سوریه کشته، دهها هزار نفر زخمی و حدود 15 میلیون نفر از جمعیت 22 میلیون نفری مردم سوریه یا آواره داخلی هستند و یا به خارج از کشور مهاجرت کرده اند.
وی تاکید کرد: این موارد اثبات می کنند که تصمیم سیاستمداران داخلی و خارجی چقدر آثار مهم و دراز مدتی بر سرنوشت ملتها دارد.
سیام**9012 /1449

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.