بشار الجعفری:تروریسم تحت حمایت خارجی ها عامل بحران انسانی در سوریه است

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه(سانا)، الجعفری در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی وضعیت انسانی در سوریه ، خاطرنشان کرد که حل این بحران از طریق مبارزه با تروریسم ،اجرای قطعنامه های شورای امنیت و همکاری وهماهنگی کامل با دولت سوریه امکان پذیر است.
وی تصریح کرد: اولویت برخی از کشورها بدنام کردن سوریه و همکاری با شیطان تروریسم به جای همکاری با دولت سوریه برای مقابله با این شیطان است و این وضعیت پوچ و بیهوده با رفتار و شیوه های مسالمت آمیز و اصول علوم سیاسی و راهبردی هیچ ربطی ندارد.
نماینده دایم سوریه در سازمان ملل گفت که این وضعیت بیهوده، به سرازیر شدن ده ها هزار تروریست مزدور خارجی به سوریه و عراق و پیوستن آنها به گروه های تروریستی تکفیری از جمله داعش و جبهه النصره شده است.
الجعفری اظهارداشت: کشورهایی که از تروریسم حمایت مالی، تسیلحاتی و لجستیکی می کنند، ورود آنها به خاک سوریه و عراق را از طریق مرزهای هوایی و زمینی خود و اعطای ویزاها به آنها تسهیل می کنند و با آنها تجارت نفت و گاز و آثار باستانی از طریق واسطه های ترک دارند، مسئول این بحران انسانی هستند.
وی با بیان این که ” مخالفان مسلح سوری بدون حمایت های کشورهای خارجی و به عبارت دیگر تروریسم دولتی امکان حیات ندارند»، افزود: باید جلوی کمک های مالی ، تسلیحاتی از تروریست ها را گرفت و مانع آموزش این مزدوران توسط این کشورها شد.
نماینده دایم سوریه خاطرنشان کرد: تا زمانی که در مقابل اقدام ترکیه و اردن که خاک خود را مقر و گذرگاه تروریست های مزدور قرار داده اند و همچنین در مقابل حمایت های علنی و سخاوتمندانه سعودی ها و قطر از تروریست ها سکوت می شود، نمی توان از پایان رنج های ملت سوریه و پایان بحران انسانی در سوریه سخن گفت.
الجعفری با اشاره به نیم میلیارد دلار هزینه آمریکا برای آموزش و تجهیز به اصطلاح مخالفان معتدل ، گفت که اکنون اثری از این مخالفان وجود ندارد و تمام سلاح ها و تجهیزات در اختیار گروه تروریستی تکفیری جبهه النصره قرار گرفته است.
وی افزود: آیا با هزینه این پول نمی شد بخشی از مشکلات مردم سوریه را رفع کرد.
نماینده دایم سوریه در سازمان ملل تاکید کرد که دومین گام مطلوب برای حل بحران انسانی در سوریه حمایت از راه حل سیاسی و گفت وگوی سوری – سوری ، استقلال ، وحدت و یکپارچگی سوریه است و برای تحقق این هدف مبارزه با تروریسم باید در اولویت قرار گیرد.
بشار الجعفری با اشاره به موافقت سوریه با حل سیاسی بحران و طرح استفان دی میستورا نماینده دبیرکل سازمان ملل برای توقف جنگ در حلب ، خاطرنشان کرد: مشکل اصلی این است که همچنان طرف های مقابل بر شکست هرگونه راهکار سیاسی اصرار دارند و به مداخله های خارجی دل بسته اند.
وی تصریح کرد: در گزارش های سازمان ملل و شورای امنیت همواره به این نکته مهم که جنگنده های به اصطلاح ائتلاف بین المللی تحت رهبری آمریکا ، شهروندان بی گناه و زیرساخت های سوریه مانند، راه ها، پل ها ، پالایشگاه های نفت، مدارس و بیمارستان ها را هدف گرفته اند، اشاره ای نمی شود.
نماینده دایم سوریه تاکید کرد: حملات جنگنده های ائتلاف به نابودی کامل تنها نیروگاه برق درغرب شهر حلب که برق این شهر را تامین می کرد و تخریب کامل مرکز نگهداری کودکان معلول در شهرالرقه و کشته شدن ده ها کودک معلول بی گناه منجر شده است، آیا اسم این ها مبارزه با داعش است.
الجعفری اظهارداشت: در این نشست به گزارش هایی گمراه کننده با منابع مجهول اشاره شد تا شاید بتوانند در آب گل آلود ماهی صید و تلاش های مشترک روسیه و سوریه در مبارزه با گروه های تروریستی از جمله داعش و جبهه النصره را مخدوش کنند.
وی گفت که روسیه با درخواست دولت سوریه و براساس قوانین بین المللی و منشور سازمان ملل برای مبارزه با ترورسیم و نابودی گروه های تروریستی تکفیری در خاک سوریه عملیات می کند.
نماینده دایم سوریه در سازمان ملل افزود: استفاده از عبارت گروه های مخالف مسلح یک رسوایی است و با نقشه تروریسم در سوریه در تناقض است، آنچه جیش الفتح خوانده می شود ، یک گروه تروریستی است که دستگاه امنیتی ترکیه ایجاد کرده و شامل جبهه النصره و احرار الشام است که به تازگی ائتلاف خود را اعلام کرده اند.
بشار الجعفری از اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد سئوال کرد که آیا نام جبهه النصره در فهرست تروریسم که خود شما اعلام کرده اید، قرار ندارد؟
وی خاطرنشان کرد: جیش الاسلام که در ریف دمشق فعال و دستگاه امنیتی سعودی آن را ایجاد کرده و از مزدوران چچنی ، قفقازی و کشورهای دیگر تشکیل شده است، آیا بیعت خود را با داعش اعلام نکرده است؟
نماینده دایم سوریه تصریح کرد: لواء الیرموک که اتاق عملیات الموک در امان پایتخت اردن آن را اداره می کند از 8000 سلفی اردنی و هزاران تروریست از کشورهای دیگر تشکیل شده است.
بشار الجعفری اظهارداشت: تروریست های همدست و همکار با اسراییل در جولان اشغالی ، منطقه ای که نیروهای سازمان ملل حضور دارند، به طور علنی خود را عضو گروه تروریستی جبهه النصره اعلام کرده اند.
وی تاکید کرد: همین تروریست های جبهه النصره که نیروهای اهل فیلیپین و فیجی حافظ صلح سازمان ملل در جولان اشغالی را ربودند ، از حمایت همه جانبه رژیم اسراییل ازجمله پزشکی برخوردار هستند.
خاورم ** 1324

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.