بسیاری ازتخلفات ناشی از ناآگاهی مسئولان از تبعات قانونی تصمیمات است

به گزارش ایرنا به نقل از اداره کل دادگستری استان البرز، احمد فاضلیان روز سه شنبه به عنوان رئیس شورای قضایی استان در نشست مشترک این شورا افزود: بسیاری از پرونده های ناشی از ناآگاهی مسئولان ذی ربط از تبعات قانونی و قضایی تصمیماتشان است که باید با برگزاری کارگاه هایی به دستگاه های اجرایی آموزش داده شود تصمیمات غیرقانونی چه تبعاتی برای آن ها می تواند در پی داشته باشد.
وی با تبیین ظرفیت های زیادی که در شورای قضایی استان وجود دارد، اظهار داشت: دستگاه های عضو این شورا نقش عمده ای در حل مشکلات و تامین امنیت استان دارند.
وی با تاکید بر اینکه بخش زیادی از توان دستگاه های قضایی و تابعه آن وقف پیگیری مشکلات زیرساختی و امکانات می شود، از دستگاه های اجرایی استان خواست در تخصیص اعتبارات مناسب و مورد نیاز با این دستگاه ها همکاری کنند تا بتوانند پیگیر وظایف قانونی خود باشند.
مقام عالی قضایی استان گزارش اداره کل بازرسی استان را امیدوار کننده توصیف کرد و با بیان اینکه پیگیری های انجام شده در مورد مفاسد مختلف توسط این اداره کل شایان توجه است، اظهار داشت: کارگروه مبارزه با مفاسد اقتصادی در زیر مجموعه شورای قضایی استان، وظیفه دارد از همه ظرفیت های موجود برای شناسایی و مقابله با مصادیق مفاسد اقتصادی و پیشگیری در این حوزه بهره برداری کند و نسبت به پیگیری دقیق و مستمر این گونه پرونده ها در مراجع قضایی تا حصول نتیجه قطعی اقدامات لازم اقدام کند.
وی از معرفی معاون نظارت خود طی روزهای آتی خبر داد و گفت: این معاونت پیگیر پرونده های مطرح در کارگروه مبارزه با مفاسد اقتصادی استان خواهد بود.
رئیس کل دادگستری استان البرز سرعت در پیگیری مبارزه با مفاسد اقتصادی را بسیار مهم تلقی کرد و تصریح داشت: اکنون تعدادی پرونده کلان فساد اقتصادی داریم که مشمول اطاله دادرسی شده اند که باید در رسیدگی به آن ها تسریع شود.
وی افزود: به مقوله پیشگیری در برخورد با مفاسد باید نگاه جدی شود که در این صورت می توانیم شاهد کاهش پرونده هایی باشیم که در این حوزه وجود دارند.
فاضلیان از مدیرکل زندان های استان نیز تقدیر کرد و گفت: پیگیری دستورالمعل ابلاغی به طور جدی توسط این اداره کل در حال انجام است که اگر به خوبی اجرایی شود می تواند آثار مثبتی برای استان در پی داشته باشد.
وی تصریح کرد: دستور العمل ابلاغ شده برای کاهش جمعیت کیفری استان، آغاز کار بوده و ضمن آمادگی برای اصلاح کاستی های آن، به طور قطع برنامه ها و اقدامات دیگری هم در دستور کار داریم که با کمک قضات باید پیش برده شوند.
رئیس کل دادگستری استان البرز متذکر شد: در حوزه جرایم مرتبط با سرقت و مواد مخدر به دلیل آثار سوء و امنیتی آن نمی توان از مجازات جایگزین استفاده کرد ولی در مواردی که جرم ارتکابی سبک است به قضات توصیه شده از مجازات های جایگزین استفاده کنند.
وی اضافه کرد: موضوع استقرار دادیار در ندامتگاه ها را پیگیر هستیم که دادیاری ثابت مستقر باشد و در صورت لزوم این آمادگی را داریم در بند نسوان نیز دادیار خانم مستقر کنیم.
فاضلیان با اشاره به عدم همکاری مناسب توسط تعدادی از دستگاه های اجرایی با حوزه پزشکی قانونی که در جریان پیگیری امور برای احداث ساختمان مستقل در مرکز استان که می تواند به کاهش زمان انتظار مراجعات مردمی منجر شود گفت: این شرایط به دلیل ناشناخته بودن اهمیت پزشکی قانونی برای این دستگاه ها است و اگر جایگاه حساس گزارش ها و تصمیمات پزشکی قانونی در پرونده ها شناخته شود در زمینه امکانات با مشکل مواجه نمی شود.
وی اضافه کرد: شرح وظایف پزشکی قانونی به خوبی تبیین نشده است؛ در یک مورد ملموس و در قضیه منا مردم مشاهده کردند که اهمیت پزشکی قانونی در تعیین هویت اجسادی که روزها از مرگ متوفیان می گذشت به چه میزان است.ک/1
7417/1535

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.