برگزاری مراسم مذهبی خیمه سوزان در آستانه اشرفیه

به گزارش خبرنگار ایرنا این آئین مذهبی شبیه سازی شده غروب عاشورا با حضور پرشور و گسترده عزاداران و سوگواران حسینی در حرم مطهر آقا سلطان سید جلال الدین اشرف (ع) آستانه اشرفیه برگزار شد.
در این آئین شبیه سازی شده که تلفیقی از نمایش تعزیه است، وقایع ظهر عاشورا و گوشه هایی از مصیبت های اهل بیت (ع) پس از شهادت سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) به نمایش درآمد.
در این نمایش مذهبی که با حضور بیش از 500 نفر از عوامل آن برگزار شد، خیام شبیه سازی شده حضرت امام حسین (ع) ، حضرت زین العابدین (ع) ، حضرت عباس (ع) ،حضرت زینب (س) و حضرت علی اکبر (ع) در میان سینه زنی و عزاداری مردم متدین و سوگوار به طرف صحن مطهر آقا سلطان سید جلال الدین اشرف (ع) به حرکت در آمد.
همچنین در هنگام حرکت این خیمه ها ، گروهی نیز با پوشیدن شبه لباس های یزیدیان و اشقیاء و با در دست داشتن گرزهای آهنی ، طفلان شبیه سازی شده و خیمه های اهل بیت (ع) را همراهی کردند.
در این آئین، گروه سرخ پوشی که اشقیاء و یزیدیان را تشکیل می دهند؛ با در دست داشتن مشعل های آتش و نواختن شیپور و طبل جنگ در میان عزاداران حسینی به حرکت در آمده و شقاوت سپاه کفر را در واقعه عاشورا به نمایش درآوردند.
در ادامه این نمایش آئینی که پس از استقرار خیمه های شبیه سازی شده اهل بیت (ع) به اجرا درآمد، با برگزاری مراسم تعزیه گوشه هایی از ظلم های یزیدیان و لشگر کفر به نمایش درآمد.
همچنین در این آئین سنتی، تعزیه خوانان با اجرای تعزیه گوشه هایی از مظلومیت امام حسین (ع) و اهل بیت (ع) را به نمایش درآوردند.
در پایان این مراسم مذهبی نیز که با نوحه خوانی و مرثیه سرائی سوگواران همراه بود، لشگر یزیدیان خیمه های شبیه سازی شده اهل بیت (ع) را به دستور شمر به آتش کشیدند.
مراسم مذهبی آتش زدن خیمه های حسینی، همه ساله در میان حضور پرشور و گسترده مردم متدین و دوستدار اهل بیت (ع) از سوی هیات مذهبی خیام حسینی آستانه اشرفیه در حرم مطهر آقا سلطان سید جلال الدین اشرف (ع) برگزار می شود.
این آئین سنتی به عنوان یکی از بزرگترین آئین های مذهبی – نمایشی کشور، حدود یک قرن قدمت دارد.
شهرستان آستانه اشرفیه در 35 کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع است.ک/2
7287/2007

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.