برگزاری روز دوم هم اندیشی پژوهشگاه مطالعات تقریبی

به گزارش خبرگزاری مهر، در این نشست پروفسور ارشد قاضی از اندیشمندان هندوستانی با تقدیر از مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و آیت الله اراکی دبیرکل مجمع برای فعالیتهای وحدت گرا در جهان اسلام، بر ادامه این فعالیتها تاکید کرد.

وی در ادامه اظهار داشت: امت اسلامی با مشکلات بسیاری دست به گریبان است خصوصا که اینک شاهد جنگهای داخلی در قلب امت اسلامی هستیم.

وی افزود: همه قدرتهای اسلامی زیر یک پرچم جمع شده اند و تلاش می کنند ایدئولوژی که علیه بی عدالتی شکل گرفته را حذف کنند؛ قدرتهای غربی به خوبی واقفند که دین اسلام دکترینی دارد که صلح جهانی را خواستار است اما اذعان به این مسئله تاییدی خواهد بود بر بی عدالتی آنها در جهان؛ لذا کشورهای مسلمان را به جنگهای داخلی درگیر می کنند.

این عالم هندی در ادامه گفت:نگرانی غرب این است که به دلیل قدرت اسلام اگراسلام بار دیگر شکوه گذشته خود را بازیابی کند تمام جهان را تسخیر خواهد کرد وان شاء الله باردیگر شاهد اوج گیری اسلام در جهان باشیم.

شیخ موسی صار از اندیشمندان کشور موریتانی نیز در سخنانی در این نشست با اشاره به حدیث “العلماء ورثه الانبیاء” خاطرنشان کرد:بر اساس علمی که علما از ان برخوردارند باید در برابر باطل بایستند و از علم خود برای رفع شبهات بهره گیرند.

وی با بیان این که امروز جهان اسلام از وضعیت نابسامانی رنج می برد، گفت:اختلاف به هر صورتی که باشد نباید باعث ریختن خون مسلمان دیگر و تکفیر او شود؛ وجود اختلافات طبیعی است اما باید ادب اختلاف رعایت شود.

وی همچنین تاکید کرد: کتاب الله و سنت رسول گرامی اسلام دو اصل مهمی است که مسلمانان باید به آن چنگ زده و بر اساس آن به وحدت دست یابند.

در این نشست علمی مذهبی، آیت الله اراکی دبیرکل مجمع تقریب و آیت الله دری نجف ابادی امام جمعه اراک نیز سخنرانی کردند.

گفتنی است در پایان این نشست آیت الله اراکی برخی از پیشنهادات شرکت کنندگان این نشست از جمله تاسیس صندوق حمایت از فعالیتهای وحدت گرا و مقابله با جریانهای تکفیری و تاکید بر تبیین اندیشه های تقریبی و محصولات فرهنگی را مطرح کرد.

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.