برگزاری تور جهانی والیبال ساحلی و مشکل حل نشده بودجه

به گزارش ایرنا،کارشناسان این رشته ورزشی معتقدند، سه ماه زمان برای آماده سازی امکانات این رقابت ها بسیار کم است و ایران باید برای نخستین میزبانی خود در تور جهانی فرصت بیشتری داشته باشد تا میزبانی کشورمان در شان والیبال و جمهوری اسلامی ایران باشد.
کارشناس والیبال ساحلی ایران که سابقه دیرینه در این رشته ورزشی دارد، با بیان اینکه جزیره کیش در حال حاضر امکانات مناسبی برای برگزاری تور جهانی از نظر زمین و نیازهای این مسابقات را ندارد،گفت: باید دقت کنیم تا در نخستین میزبانی خوب عمل کنیم. اگر موفق عمل کنیم به عنوان یک امتیاز مثبت و اگر میزبانی خوب نباشد به عنوان یک امتیاز منفی در پرونده ساحلی ایران در فدراسیون جهانی ثبت می شود و تغییر آن کار بسیار مشکلی خواهد بود.
حمید موحدی با بیان اینکه برگزاری تور جهانی والیبال ساحلی تابع استاندارهای خاص است، گفت: نخستین نیاز این رقابت ها چهار زمین مسابقه و یک زمین تمرین است که باید از ماسه های مرغوب و امکانات مورد نیاز برخوردار باشد.
وی تصریح کرد: مجموعه برگزار کننده باید دارای محل های مناسب برای برای داوران، کمیته مسابقات، کمیته برگزاری، نماینده فدراسیون جهانی والیبال، پذیرایی از بازیکنان، پذیرایی از اعضای کمیته کنترل در کنار زمین باشد که می تواند به شکل اطاق، چادر و یا کانکس مهیا شود. جایگاه یک هزار و 500 نفری تماشاگران نیز از دیگر لزومات برگزاری این رقابت ها است.
سرمربی سابق تیم ملی والیبال گفت: هزینه برگزاری تور جهانی بسیار بالاست و حدود 15 میلیارد تومان می شود که شامل 75 هزار دلار جایزه تیم ها، هزینه داوران بین المللی و کمیته کنترل، لباس تیم ها و امکانات مورد نیاز زمین شامل تور، میله، سکوی داوری، توپ و .. که باید از شرکت مد نظر فدراسیون جهانی والیبال تهیه شود. اسکان، تغذیه و بلیت رفت و برگشت تیم های مطرح جهان را نیز میزبان بر عهده دارد.
موحدی به فعالیت برخی شرکت های جهانی در والیبال ساحلی اشاره کرد و گفت: خیلی از کشورها با استفاده از این شرکت ها میزبانی را بر عهده می گیرند. این شرکت ها مجموعه مورد نیاز برای میزبانی را به شکل کامل در اختیار دارند و در محل برگزاری نصب می کنند. هزینه اجاره به مراتب کمتر از ساخت و ساز است، اما اگر بتوان مجموعه ای کامل ساخت که یک کار زیر بنایی برای والیبال ساحلی انجام شده است.
موحدی در پاسخ به این سئوال که آیا فدراسیون والیبال ایران تایید نهایی برای میزبانی این رقابت ها را از فدراسیون جهانی (FIVB) خواهد گرفت یا نه؟ گفت: فرصت بسیار کمی داریم و هنوز هیچ کاری انجام نشده است. نخستین گام جذب اسپانسر است زیرا هزینه ها بسیار بالاست. به نظر من ایران امسال این رقابت ها را برگزار نکند، بهتر است چون میزبانی نامناسب لطمه بزرگی به اعتبار والیبال ایران خواهد زد.
وی افزود: مسئولین ساحلی فدراسیون جهانی بر اساس برنامه زمانبدی شده از امکانات و روند آماده سازی بازدید خواهند کرد. اگر هر لحظه احساس کنند میزبانی یک کشور در این رقابت ها مشکل دارد، برگزاری مسابقات را لغو می کنند.
موحدی گفت: والیبال ایران برای میزبانی رقابت های مهم سالنی هیچ مشکلی ندارد اما هنوز برای برگزاری تور جهانی والیبال ساحلی آمادگی لازم را ندارد.باید با میزبانی تورنمت های کم اهمیت تر مانند تور آسیا و اقیانوسیه آماده میزبانی این رقابت ها شویم.
بر اساس موافقت فدراسیون جهانی والیبال (FIVB) نخستین میزبانی ایران در تور جهانی والیبال ساحلی از تاریخ 25 تا 30 بهمن ماه در جزیره کیش خواهد بود که در صورت رعایت استاندارهای لازم این میزبانی به مدت سه سال تمدید می شود.
گفتنی است رییس فدراسیون والیبال اخیرا در گفت وگو با ایرنا اعلام کرد؛ والیبال تا کنون ( سال 94) حدود 14 میلیارد تومان هزینه کرده است که این میزان هشت برابر بودجه مصوب این فدراسیون است. والیبال ایران در سال 94 علاوه بر میزبانی شش دیدار لیگ جهانی در تهران، در 11 تورنمنت آسیایی و جهانی نیز حضور داشت.
ورزشی(4)**1379** 1701

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.