برداشت حدود شش میلیارد مترمکعب آب اضافی منابع آبی را تهدید می کند

رحیم میدانی روز چهار شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در شهرستان مرزی درمیان ، افزود: برداشت آب اضافی افت کیفیت منابع آب زیرزمینی را نیز در پی دارد.
وی با بیان اینکه در برخی مناطق اضافه برداشت سبب نشست زمین در برخی دشت ها شد، گفت: ادامه این روند سبب نابودی سفره های آب زیر زمینی خواهد شد.
به گفته وی در سال های اخیر، برداشت های بیش از حد از چاه های غیرمجاز و همچنین برداشت آب اضافی از چاه های مجاز نیز تعادل منابع آب زیر زمینی را تغییر داد.
این مسوول از وجود 300 هزار حلقه چاه غیرمجاز در کشور خبرداد و گفت: در مجموع 754 هزار حلقه چاه آب در کشور وجود دارد.
میدانی تصریح کرد: چاه های غیر مجاز باید در قالب طرح تعادل بخشی منابع آب های زیر زمینی و در طول برنامه ششم توسعه ساماندهی شود.
وی تاکید کرد: ما به عنوان متولیان آب کشور باید طبق قانون از منابع آبی کشور صیانت کنیم.
معاون امور آب و آبفای وزارت نیرو با اشاره به تعیین تکلیف چاه های غیر مجاز نیز گفت: نخستین کسانی که از این وضعیت نابسامان برداشت آب اضافی ضربه خواهند خورد، بهره برداران هستند، آنان در کنار چاه ها سرمایه گذاری های مختلفی انجام داده اند که در مرحله نخست آنها آسیب خواهند دید.
وی با بیان اینکه یکی از جدی ترین چالش های آب کشور از بین رفتن سفره آب های زیر زمینی است، اظهار کرد: منابع زیرزمینی سرمایه ملی است و تنها راه نجات آن، کاهش مصرف آب است.
این مسوول با بیان اینکه بخشی از نابودی سفره های آب زیرزمینی در اثر تغییر اقلیم و خشکسالی 15سال اخیر است، تصریح کرد: دلیل عمده آن برداشت بیش از حد از این منابع است.
معاون امور آب و آبفای وزارت نیرو از تصویب طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب های زیر زمینی در پانزدهمین جلسه شورای عالی آب خبر داد و گفت: در بودجه سال گذشته برای این طرح 250 میلیارد ریال اعتبار منظور شده بود.
میدانی ادامه داد: امسال دولت توجه ویژه ای به این طرح دارد و در این ارتباط سه هزار و 200 میلیارد ریال اعتبار برای این منظور پیش بینی شد که از این رقم 85 میلیارد ریال به خراسان جنوبی اختصاص می یابد.
وی ادامه داد: همچنین در بودجه سال 95 برای اجرای طرح تعادل بخشی منابع آب های زیر زمینی در کشور پنج هزار میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده است.ک3
2047/7556

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.