«برجام» و وظایف ملی ایرانیان-مسعود پزشکیان*

اگر چه بخش هایی از مخالفان توافق هسته ای در روزهای گذشته در مشی سیاسی خود تجدید نظر کرده و بنا را بر کمک به دولت برای اجرای بهتر برجام گذاشته اند، اما بخشی از آنها بر همان روش گذشته اصرار دارند. این دسته از نیروهای سیاسی از ابتدا مخالف مذاکرات و بعد توافق هسته ای بودند و در راه تأیید آن در مجلس هم سنگ اندازی بسیار کردند که البته با هشیاری اکثریت مجلس راه به جایی نبرد. به نظر می رسد این کیفیت از مخالفت ها با دولت در هفته ها و ماههای آینده هم ادامه خواهد یافت چرا که آنها وجود دستاوردهای بزرگ برای دولت یازدهم را نمی پسندند. این رویکرد ناشی از یک نگاه سیاسی و انتخاباتی معطوف به رقابت پیش رو در اسفند ماه است. تلاش مخالفان برای ناکارآمد جلوه دادن دولت یازدهم ریشه در برنامه ریزی های انتخاباتی آنها دارد که در انتخابات پیش رو حرفی برای گفتن داشته باشند.
این جریان بخصوص که در کارنامه سیاسی خود، نقطه قابل اتکایی ندارد، سعی وافر دارد تا دولت فعلی را نیز عاری از موفقیت نشان دهد و برخی مشکلات موجود را برجسته سازی نماید. حال آنکه اکثر کارشناسان و فعالان سیاسی و اقتصادی اذعان دارند بخش زیادی از مشکلات فعلی میراث دولت گذشته است. دولتی که امکانات و منابع مالی و فرصت های زیادی در اختیار داشت اما نتیجه و عملکرد آن تورم و بیکاری برای ملت بود. یک نمونه از این میراث، 400 هزار میلیارد تومان طرح نیمه کاره ای است که در دولت گذشته کلنگ خورده و حالا روی دست مردم، مجلس و دولت مانده است.
بسیاری از این طرح ها توجیه کارشناسی و اقتصادی هم نداشته اند. حال همان نیروها و شخصیت هایی که چشم بر بی قانونی ها و اقدامات غیر کارشناسی بسته بودند، مدام انتظار پاسخگویی از دولتی را دارند که هیج مسئولیتی در پیش آمدن این مشکلات نداشته است. به هر روی مخالفت این دسته از نیروهای سیاسی تداوم خواهد یافت و آنچه مهم است اراده و عزم دولت برای پیشبرد برنامه ها و سیاست های تعریف شده خود است. در این مسیر بهتر است رئیس جمهوری و سایر اعضای دولت در قالب گزارش ها و اطلاعات درست واقعیت های کشور را به سمع و نظر مردم برسانند تا تفاوت کیفیت کار در دو دولت آشکار تر شود. در دوره گذشته مجلس بودجه را تصویب می کرد اما دولت بی توجه به قانون بودجه، تعهدات خارج از قانون اختصاص می داد، تعهداتی که البته اجرایی هم نمی شد چون مسیر آن درست نبود.
به هر روی، ما در شرایط جدیدی هستیم و “برجام» پس از کش و قوس های فراوان، در نهایت، به مرحله اجرا رسیده است. اینک، شایسته است همه ایرانیان دلسوز و آنها که دل در گرو آبادی و سعادت این سرزمین دارند، در این مرحله حساس و سرنوشت ساز، یاری دهنده دولت باشند تا از رهگذر این تصمیم گشایش های جدیدی به نفع ملت و حل مشکلات حاصل شود. نباید فراموش کرد، در وضعیت فعلی، هر گونه تلاش برای دمیدن در شراره های اختلاف و تفرقه، مغایر منافع ملی و سیاست های اعلامی رهبر معظم انقلاب است.
*نماینده تبریز در مجلس
**روزنامه ایران/پنجشنبه هفتم آبان 1394

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.