با احکام جایگزین حبس می توان به روند کاهش جمعیت کیفری زندان ها کمک کرد


با احکام جایگزین حبس می توان به روند کاهش جمعیت کیفری زندان ها کمک کرد

رییس کل دادگستری استان گفت: با بهره گیری از ظرفیت قانونی و مؤثر احکام جایگزین حبس می توان به روند کاهش جمعیت کیفری زندان ها کمک کرد.

به گزارش خبرگزاری موج اصفهان، حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین اسداله جعفری در هشتمین جلسه کارگروه ماده ۲۷ دستورالعمل ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان ها با اشاره به لزوم بهره گیری از احکام جایگزین حبس در استان بیان داشت: با بهره گیری از ظرفیت مجازات های جایگزین حبس می توان تا حد زیادی افزایش آمار ورودی محکومان به زندان ها را کنترل نمود.

وی همچنین در خصوص آمار صدور کیفرخواست های شفاهی در استان افزود: حداقل ۲۰ درصد پرونده‌های کیفرخواستی در دادسرا قابلیت صدور کیفرخواست شفاهی را دارند که در حال حاضر تا رسیدن به این عدد فاصله داریم که اموری از جمله آماده نمودن زیرساخت‌ها، ساماندهی امور جهت افزایش صدور کیفرخواست شفاهی و نظارت بر عملکرد زیرمجموعه در دستور کار قرار گرفته است.

رییس کل دادگستری استان در ادامه تعداد احکام جایگزین حبس صادر شده در استان طی شش ماه ابتدایی استان را ۱۵۸۳۸ مورد شامل دوره مراقبت، خدمات عمومی رایگان، جزای نقدی، جزای نقدی روزانه و محرومیت از حقوق اجتماعی و ۴۰۳ فقره مبنی بر استفاده از پابند الکترونیک اعلام نمود.

حجت الاسلام و الملسمین جعفری در پایان تعداد کل آزادی از زندان محکومان در استان طی شش ماه ابتدایی سال جاری را ۱۲۶۲۵ مورد اعلام و خاطرنشان ساخت: این آزادی ها شامل خاتمه مجکومیت، پرداخته وثیقه، عفو، گذشت شاکی، پرداخت دین، پذیرش اعسار، برائت، پرداخت دیه، پابند الکترونیک و… می گردد.