بالن نظامی آمریکا با ارزش بیش از دو میلیارد دلارسقوط کرد

به گزارش ایرنا به نقل از رسانه های محلی، در حدود 12:20 دقیقه ظهر چهارشنبه به وقت محلی ارتش آمریکا کنترل بالن نظامی خود که پروژه ساخت آن در حدود 2 میلیارد و هفتصد میلیون دلار هزینه در بر داشته است را بر فراز ایالت پنسیلوانیا از دست داد.
به گزارش مرکز فرماندهی سامانه دفاع هوایی ارتش آمریکا، این بالن نظامی در اولین رهگیری در حدود و ارتفاع 16 هزار پایی رد گیری شده است و بخاطر آویزان بودن یک کابل 2 کیلومتری از آن، احتمال بروز حادثه در ترافیک هوایی را بوجود آورده است .
به گزارش سخنگوی وزارت دفاع آمریکا دو فروند جت جنگی اف 16، چندین ساعت در جستجوی این بالن نظامی از کنترل خارج شده بوده اند و در نهایت بودن بدون شلیک یا دخالت آنها بالن سقوط کرده است.
به گزارش رسانه های محلی در حدود ساعت 3 بعد از ظهر به وقت شرق آمریکا، بروز آتش سوزی در خطوط انتقال برق مرکز ایالت پنیسلوانیا به علت برخود این بالن عظیم الجثه، به مقامات محلی گزارش می شود که در پی این آن بیش از 30 هزار نفر از ساکنان شهرهای اطراف با قطعی برق مواجه شدند.
گم شدن این بالن مجهز و گرانقیمت در آسمان شهر، دستمایه برخی کنایه های شهروندان در شبکه های اجتماعی قرار گرفت، که چرا برای چنین پروژه عظیمی دستگاه رد یاب درنظر گرفته نشده است.
این بالن نظامی که پروژه ساخت 17 ساله آن برای پنتاگون بیش از 2 میلیارد و هفتصد میلیون دلار هزینه در بر داشته است، در حدود 74 متر طول و 3و نیم تن وزن داشته و قادر است در ارتفاع 16 هزار پایی کره زمین وظیفه شناسایی پهپادها و موشک های دشمن را بر عهده داشته است.
اروپام.542 ** 1095

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.