بارش باران در کردستان رکورد ۲۱ ساله را زد/ارتفاعات سفیدپوش شدند

به گزارش خبرنگار مهر، طی هفته گذشته موجی از بارش باران استان کردستان را فراگرفت و سراسر این استان در نخستین روزهای آبان ماه تحت تأثیر این موج قرار گرفت و گزارش‌های اداره کل هواشناسی استان حاکی از آن است که این بارش‌ها در طول دو دهه اخیر بی‌سابقه بوده است.

بارش باران در کردستان به‌صورت مستمر و طی پنج روز ادامه داشت نه‌تنها موجی از خوشحالی در بین مردم را به دنبال داشت که باعث شد تا بعد از گذشت ماه های زیادی بالاخره رودخانه‌های فصلی استان نیز بار دیگر به خروش درآیند.

هرچند که میزان بارش‌ها در بعضی از روزها باعث بروز مشکلاتی برای مردم برای تردد در شهرها و حتی روستاها شد و در بعضی از مناطق روستایی خسارت‌های را برای کشاورزان به دنبال داشت ولی علیرغم بروز این مشکلات نیز مردم خوشحال و شادمان بودند که بعد از سالهای بسیار این رحمت الهی دشت‌ها و کوه‌های تشنه کردستان را سیراب کرده است.

مدیرکل هواشناسی استان کردستان در گفتگو با خبرنگار با اشاره به وضعیت بارش‌های هفته گذشته در این استان اظهار داشت: بالاترین میزان بارش در استان کردستان طی هفته گذشته مربوط به ایستگاه اورامان تخت از توابع شهرستان سروآباد که در جریان این موج ۲۴۳ میلی‌متر بارش ثبت‌شده است.

محمد طالب حیدری ادامه داد: همچنین در ایام هفته گذشته و درمجموع میزان بارش ثبت‌شده، در سنندج ۱۷۳ میلی‌متر، مریوان ۲۰۵ میلی‌متر، سروآباد ۱۹۱ میلی‌متر و روستای سلین نیز ۲۳۲ میلیمتر بارش داشته ایم.

وی با بیان اینکه ثبت این میزان بارش در طول ۲۱ سال اخیر در استان کردستان بی سابقه بوده است، عنوان کرد: بر اساس اطلاعات موجود در اداره کل هواشناسی استان کردستان در سال ۷۳ نیز بارشی این چنین در استان را داشته ایم و تاکنون سابقه نداشته است که در دهه اول آبان ماه این میزان بارش را داشته باشیم.

مدیر کل هواشناسی استان کردستان در پاسخ به این سوال که وضعیت جوی استان چگونه خواهد بود، عنوان کرد: بعد از عبور این موج بارشی وضعیت هوای کردستان به شدت سرد شد و پیش بینی می شود که این موج هوای سرد تا پایان هفته در استان ادامه داشته باشد.

وی با اشاره به سفید شدن ارتفاعات استان کردستان طی شب گذشته، افزود: این بارش برف کاذب بوده است به گونه ای که به دلیل سرمای هوا و همچنین مه گرفتگی بارش ها تبدیل به برف شده است.

وی با بیان اینکه از صبح روز پنج شنبه هفته جاری موج جدید بارشی وارد استان کردستان می شود، عنوان کرد: پیش بینی می شود که طی روزهای پنج شنبه و جمعه دمای هوای استان افزایش پیدا کرده و شاهد بارش های پراکنده در استان کردستان باشیم.

در همین حال بر اساس اعلام مدیر راهداری اداره کل راه و شهرسازی استان کردستان بعد از بارش های هفته گذشته در یکی دو مسیر اصلی و فرعی ریزش کوه صورت گرفته بود که با حضور نیروهای راهداری مسیرها در کوتاهترین زمان ممکن بازگشایی شد.

همچنین فرمانده پلیس راه استان کردستان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به وضعیت روان تردد در جاده های اصلی و فرعی این استان، افزود: انتظار می رود که رانندگان وسائل نقلیه ضمن رعایت قوانین راهنمایی و راننندگی زمینه را برای کاهش تصادفات رانندگی کاهش دهند.

هم اکنون دمای هوای استان کردستان سرد شده است و به همین دلیل نیز ارتفاعات این استان به ویژه در بیجار، زرینه، بانه و حتی سنندج هم سفید پوش شده است.

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.