باران بغداد را درخاموش فروبرد وارتباطات آن را قطع کرد

به گزارش ایرنا، امروز صدای غرش آسمان برای اولین بار طی ماه های گذشته، همه صداها بخصوص صدای انفجارهای تروریستی در بغداد را تحت الشعاع قرار داد و رعد و برق های مستمر و طولانی رمق اهالی شهر را گرفت، بویژه آنکه میزان بارندگی این روز ازظرفیت های برداشت آب مخازن بغداد بسیار بیشتربود.
بارش باران که ازساعات صبح امروز شروع شد، ازساعت 3 بعد از ظهر کمی شدت گرفت و در غروب آفتاب به اوج خود رسید. شدت باران به حدی بود که ترافیک سنگینی را بر خیابان های ناآماده بغداد دربرابر حوادث طبیعی، تحمیل کرد تا در این روز خیلی ها چند ساعت دیرتر از روزهای عادی به منزل برسند.
آب، بعد از اذان مغرب به مرور وارد خانه های برخی مناطق شهر شد و خیابان ها و کوچه های فرعی برای تردد افراد دیگر قابل استفاده نبود وشهروندان عراقی را می شد دید که در بیشتر محلات بغداد پاچه های شلوار و یا دشداشه های خود را بالا زده اند و مشغول تخلیه آب از خانه ها هستند.
برق بسیاری از محلات نیز با شدت گرفتن بارش ها قطع شد و به گفته شهروندانی که با خبرنگار ایرنا در تماس بودند، فروشندگان خصوصی برق نیز از ترس رعد و برق و احتمال آتش سوزی ، ژنراتورهای خود را روشن نکردند تا بسیاری از محلات تا ساعات متمادی در خاموشی فرو روند.
شهرک پرجمعیت ‘صدر’ درشرق بغداد گویا ازدیگر مناطق وضعیت نابسامان تری داشت وبا توجه به قرارگرفتن این منطقه درپستی شهر بغداد، قدیمی و فرسوده بودن کانال های موجود فاضلاب ونبود سیستم کارآمد جمع آوری زباله ، میزان آب گرفتگی های آن بیشتر بود واهالی این منطقه که با خبرنگار ما در تماس بودند، دربیان وضعیت این منطقه می گفتند که ‘برای عبور از عرض خیابان ها و کوچه ها باید تا بالای زانو داخل آب شوی!’
برخی اهالی منطقه کراده درمرکز بغداد نیز از آبی که به کوچه ها و درنهایت به خانه هایشان نفوذ کرده بود، درامان نماندند. ابو مصطفی از اهالی این منطقه گفت شدت باران امروز به سقف خانه اش آسیب زده وآب ازسقف به داخل اتاق ها جاری است و درعین حال به دلیل هراس ازنفوذ آب به سیم کشی برق خانه، کنتور را قطع کرده است.
باد و باران شدید آنتن های ماهواره را در بیشتر نقاط بغداد دچار اختلال کرد و اکثر شهروندان با قطعی شبکه روبه رو شدند ودرعین حال اینترنت نیز درساعات بعد ازظهر چهارشنبه تا دیرگاه دراکثر مناطق قطع بود وحتی شبکه های تلفن همراه نیز دچار اختلال شدند.
اکثر اهالی بغداد درمحلاتشان صدای آژیرهای آتش نشانی را شنیدند ، اما کسی نمی دانست آنها شتابان بسوی حادثه آتش سوزی درحرکت بودند یا برای کمک به گرفتاران در آب گرفتگی های شدید.
باران روز چهارشنبه بغداد بسیار بیش از ظرفیت تحمل این شهر بود بطوری که ناظم الساعدی رئیس کمیسیون خدمات پارلمان عراق گفت آسمان بغداد در روز چهارشنبه 63 میلی متر بارید که این میزان بسیار بیشتر از ظرفیت برداشت ایستگاه ها و مخازن آب بغداد است.
وی علت قطع برق در ساعات بارانی را هراس از احتمال آتش سوزی در نیروگاه ها و پست های برق شهر بغداد عنوان کرد.
آسمان بغداد حوالی ساعت 10 ونیم شب آرام گرفت، اما براساس اعلام مرکز هواشناسی، گویا روزپنجشنبه نیز بغداد بارانی خواهد بود و به همین دلیل حیدر العبادی نخست وزیرعراق پنجشنبه را تعطیل رسمی اعلام کرد واز وزارت خانه های ‘شهرداری ها’، ‘برق’ و ‘ساختمان وعمران’ خواست امکانات خود را برای مقابله با شرایط اضطراری بکار گیرند.
خاورم*1*1770*1859

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.