ایران به عضویت بانک بریکس می‌شود

به گزارش خبرنگار مهر، محمد خزاعی امروز در همایش ایران و برزیل گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با برزیل و حوزه آمریکای لاتین، گسترش و توسعه روابط است؛ به خصوص اینکه برزیل بزرگترین کشور این منطقه به شمار آمده و در دنیا نیز به یک وزنه سیاسی تبدیل شده است.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: در پرونده هسته ای ایران، برزیل یکی از کشورهایی بود که آمریکا از او درخواست کرد تا به عنوان واسطه در حل و فصل مسائل این پرونده وارد عمل شود که بر این اساس رئیس جمهور برزیل به ایران سفر کرد.

وی تصریح کرد: هم اکنون برزیل با کمک هند، روسیه، چین و آفریقای جنوبی بانک بریکس را با سرمایه اولیه ۱۰۰ میلیارد دلار تاسیس کرده که امید می رود ایران نیز به زودی به عضویت این بانک درآید.

خزاعی اضافه کرد: خوشبختانه با رابطه خوب و قدیمی که بین ایران و برزیل وجود دارد، زمینه ها و پتانسیل های همکاری میان دو کشور بسیار بالا است و پیش‌بینی می شود این روابط گسترش یابد.

رئیس سازمان سرمایه‌گذاری خارجی ادامه داد: رابطه ایران و برزیل هم اکنون آنقدر ناچیز است که در شأن وزن سیاسی و اقتصادی دو کشور نیست و براساس آمار رسمی گمرک جمهوری اسلامی ایران، حجم کلی مبادلات تجاری ایران و برزیل در سال ۹۳، ۴۰۰ میلیون دلار بوده که از این رقم، ۱۰۰ میلیون دلار حجم صادرات ایران به برزیل است.

معاون وزیر امور اقتصاد و دارایی اظهار داشت: از سال ۷۴ تاکنون کمیسیون مشترک اقتصادی میان ایران و برزیل برگزار نشده است، لذا همکاری های اقتصادی در سطح ناچیزی که عنوان شد متوقف مانده است ولی امیدواریم این حجم از مبادلات راه رونق و جهش چشمگیر را در پیش گیرد.

خزاعی از پیگیری امضای موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و موافقتنامه مسائل گمرکی برای سرعت بخشیدن به حجم مبادلات تجاری خبر داد.

وی عنوان کرد: اگرچه تجارت ایران و برزیل باید گسترش یابد اما افزایش تبادلات تجاری اگر همراه با سرمایه گذاری نباشد با هر تحول بازار می‌‌تواند کم و زیاد شود، بنابراین باید همکاری ها را به سوی سرمایه گذاری های مشترک سوق دهیم.

رئیس سازمان سرمایه گذاری خارجی از تمامی شرکت‌های برزیلی برای سرمایه‌گذاری برای حضور در حوزه هایی که منافع دو جانبه با ایران دارد، دعوت کرد.

بریکس (به انگلیسی: BRICS) نام گروهی به رهبری قدرت‌های اقتصادی نوظهور است که از به هم پیوستن حروف اول نام انگلیسی کشورهای عضو برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی تشکیل شده‌است

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.