اولین شکست سیاست ریاضتی دولت کامرون در مجلس اعیان انگلیس رقم خورد

به گزارش ایرنا، در جریان رای گیری که شامگاه دوشنبه در مجلس اعیان در ارتباط با این طرح صورت گرفت، 307 تن از نمایندگان این مجلس در مقابل 277 تن، خواهان به تاخیر انداختن طرح دولت برای کاهش تکس کردیت (کمک هزینه معیشتی) تا زمان بررسی کامل ابعاد تاثیرات آن درجامعه شدند.
همچنین در رای گیری دیگری، 289 تن از اعضاء مجلس اعیان در مقابل 272 تن، از طرحی که به موجب آن دولت بایستی پیش از کاهش ‘تکس کردیت’، تدابیر جبران ضرر دریافت کنندگان تکس کردیت را مدنظر قرار دهد، حمایت کردند.
رای دهندگان همچنین از طرح حزب کارگر که به موجب آن دریافت کنندگان ‘تکس کردیت’ دربازه زمانی سه ساله در جریان گذار اقتصادی مورد حمایت دولت قرار باید بگیرند، حمایت کردند.
‘بارونس میچر’ یک نماینده مجلس اعیان در گفت وگو با شبکه اسکای نیوز شامگاه دوشنبه گفت: درحالی که دولت کامرون زیر پای اقشار حقوق بگیر و ضعیف خالی می کند، نتایج این رای گیری ها می تواند یک پیام قوی به نمایندگان مجلس عوام بفرستند تا مجددا در خصوص این طرح بیاندیشند.
‘جان مکدونل’، وزیر دارایی کابینه در سایه حزب کارگر نیز گفت: کاهش ‘تکس کردیت ‘ به افراد شاغل به شدت آسیب می رساند. این نه تنها از سوی اعضاء مجلس اعیان بلکه از سوی نمایندگان مجلس عوام نیز قابل قبول نیست.
وی همچنین پیش بینی کرد که محافظه کاران از این پس تلاش خواهند کرد تا با افزایش شمار نمایندگان محافظه کار در مجلس اعیان از بروز مخالفت با طرح های دولت کامرون جلوگیری کنند.
در همین حال جورج آزبورن، وزیر دارایی انگلیس نیز در واکنش به نتیجه این رای گیری گفته است: نمایندگان حزب کارگر و لیبرال دمکرات در مجلس اعیان، از این طرح کاهش هزینه های مالی که از سوی مجلس عوام تائید شده بود، حمایت نکردند و این اقدام سبب اختلافات قانون اساسی خواهد شد.
گفته می شود که مخالفت مجلس اعیان انگلیس با طرح یک دولت برآمده از حزب حاکم بر سر مسائل مالی، اقدامی بی سابقه طی یکصد سال گذشته در این کشور به شمار می آید.
اگرچه این رای گیری اقدامی نمادین بوده و تاثیری بر روند اجرایی دولت محافظه کار نخواهد داشت، اما رسانه های انگلیسی از آن به عنوان شکستی جدی برای سیاست های ریاضتی دولت کامرون یاد می کنند.
پیشتر نیز برخی از نمایندگان مجلس عوام، دولت محافظه کار دیوید کامرون را به دلیل عدم شفاف سازی و سرپوش گذاشتن بر تأثیر کاهش جنجالی هزینه های رفاهی موسوم به ‘تکس کردیت’ بر گروه های مختلف درآمدی در انگلیس مورد انتقاد قرار داده اند.
این انتقادها از آنجا شدت گرفت که جورج آزبورن، وزیر دارایی انگلیس، در جریان گزارشی که اخیرا به نمایندگان مجلس ارائه داد از درج جزئیات مالی در طرح بودجه جنجالی اش خودداری کرد و به جای بررسی ابعاد کامل تأثیر کاهش ‘تکس کردیت’ (کمک هزینه معیشتی) بر کل کشور، فقط خانواده هایی را مدنظر قرار داده که از قبل این کمک هزینه را دریافت می کرده اند.
‘متیو ویتاکر’ اقتصاد دان برجسته اندیشکده انگلیسی ‘رزولوشِن’، فقدان اطلاعات مربوط به تأثیر کاهش ‘تکس کردیت’ بر خانوارهای انگلیسی را ناشی از زیان های نقدی چشمگیری دانست که میلیون ها خانوار انگلیس به علت این کاهش متحمل خواهند شد.
وی تصریح کرد: آخرین گزارش دولت دیوید کامرون نیز نتوانست ابعاد کامل تأثیر تغییر اعتبارات رفاهی را نشان دهد.
‘فرانک فیلد’، رئیس کمیته کار و امور رفاهی مجلس عوام انگلیس نیز دولت محافظه کار کامرون را به کلاهبرداری و اغفال پارلمان و افکار عمومی متهم ساخته است.
وی گفته است: جورج آزبورن، مطمئناً نمی تواند در خصوص تأثیراتی که کاهش ها بر طبقه کم درآمد خواهد داشت صادقانه عمل کند. او تلاش می کند تا از طریق اغفال، ادعای خود را مبنی بر اینکه از هر 10 خانوار، هشت خانوار تا سال مالی 2017/18 زندگی بهتری خواهند داشت، توجیه کند.
‘هلن گودمن’ از اعضاء کمیته دارایی پارلمان انگلیس نیز ضمن انتقاد از گزارش وزارت دارایی این کشور مدعی شد که کاهش در هزینه های رفاهی، در حالی قرار است اتفاق بیفتد که دولت قصد ندارد تا پایان دوره پارلمان (سال 2020 میلادی) معافیت های مالیاتی و حداقل دستمزدها را بنا بر آنچه وعده داده است، تغییر دهد.
اندیشکده انگلیسی ‘رزولوشن’ پیش از این در گزارشی مدعی شد که با اعمال سیاست های ریاضتی دولت محافظه کار انگلیس، تا پایان سال 2020، دست کم 200هزار خانوار انگلیسی دیگر دچار فقر خواهند شد.
طبق گزارش یادشده، بالغ بر 200هزار کودک انگلیسی دیگر نیز در سال 2016 میلادی دچار فقر شده و تخمین زده می شود تعداد کودکان فقیر در خانوارها تا سال 2020 به رقمی معادل 3 میلیون و 900 هزار نفر برسد.
جورج آزبورن در گزارش بودجه اصلاحی اش که در ماه جولای سال جاری به مجلس این کشور ارائه داد، از کاهش هزینه های رفاهی و معیشتی پرده داشت و عنوان کرد که دولت درصدد است تا با افزایش حداقل دستمزدها به مصاف کاهش کسری بودجه برود.
دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس نیز اعلام کرده که تنها راه کاهش کسری بودجه، ‘گرفتن تصمیم های سخت’ و ‘استفاده از ابزار موجود در کشور’ می باشد.
منابع انگلیسی می گویند که با نزدیک تر شدن به ماه آوریل سال آتی، که قرار است اجرای سیاست های ریاضتی کلید بخورد، نمایندگان محافظه کار باید خودشان برای هجوم انتقادها و اعتراضات آماده سازند.
اروپام**1**ن**1552

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.