امام جمعه بوشهر: پدافند غیرعامل به برنامه ریزی دقیق و دانش بنیان نیاز دارد

به گزارش ایرنا، آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری در نخستین روزدوشنبه به مناسبت هفته پدافند غیرعامل در نشست با اعضای این کارگروه افزود: پدافند غیرعامل درعرصه نظامی و پیشگیری از خطر احتمالی قبل از تهاجم ازموارد مهم مهندسی طراحی یک نظام است.
وی اضافه کرد: هرچند در سالهای گذشته به اصل پدافند غیرعامل درمهندسی معماری بناهای مهم و در برخی مراکز استراتژیک رعایت نشده است ولی امروز با نگاه، تکنولوژی و تولید علم جدید باید مساله پدافند غیر عامل مورد بررسی قرار گیرد.
امام جمعه بوشهر با تاکید بر طراحی و بومی سازی پدافند غیر عامل در هر منطقه گفت: استان بوشهر به دلیل داشتن ظرفیت های مختلف در بحث انرژی، وجود مرزهای دریایی و ساحلی، همسایگی با پنج کشور حوزه خلیج فارس و ارتباط با چهار استان ازاستانهای مهم و استراتژیک کشور است که مساله پدافند غیرعامل در آن باید براساس نقشه آمایش این جغرافیا مهندسی شود.
وی تاکید کرد: درصورتی که مساله پدافند غیرعامل در استان بومی سازی نشود استان بوشهر با مشکل روبرو می شود.
امام جمعه بوشهر گفت: تاسیسات بزرگ منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس برخلاف قوانین پدافند غیرعامل احداث شده است و با وجود هشدارها ولی صنایع جدید نیز به همین صورت تاسیس می شود.
وی افزود: پراکنش نامناسب و استفاده نکردن مناسب از موقعیت زمین، نبود خروجی مناسب در عسلویه، نبود پناهگاه لازم و سیستم حمل و نقل سریع از اشکالات موجود در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس است.
وی بر برنامه ریزی دقیق برای برطرف کردن ضعف ها و طراحی نوین در حوزه پدافند غیرعامل استان بوشهر تاکید کرد.
امام جمعه بوشهرهمچنین فرهنگ سازی و آموزش عمومی و تخصصی پدافند غیرعامل، ایجاد زمینه های مناسب و گسترش حوزه امکانات و مدیریت صحیح را لازمه کار پدافند غیرعامل دانست.
وی اضافه کرد: ایجاد راههای خروجی متعدد، وجود بیمارستان هسته ای، تقویت حمل و نقل هوایی و پراکنش صحیح امکانات در استان ضروری است. ک/2
6047/6043

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.