العبادی: حل بحران سوریه بدون ایران و روسیه ممکن نیست

به گزارش ایرنا، حیدر العبادی به محمود واعظی که در یک سفر رسمی به عراق بسر می برد، روز چهارشنبه گفت که از همکاری های ارتباطی ایران و عراق استقبال می کند.
وی که اولین وزیر ارتباطات عراق در سال 2003 و پس از سقوط رژیم دیکتاتوری صدام حسین ، می باشد، گفت از کلیه تلاش ها، بویژه اموری که در خدمت انتفاع دو ملت و در خدمت رسانی به زائران دو کشور باشد، حمایت خواهد کرد.
العبادی ابراز امیدواری کرد که با کمک جمهوری اسلامی ایران عقب ماندگی های دوران اشغال عراق توسط آمریکایی ها جبران شود.
نخست وزیر عراق از کمک ها و مساعدت های ایران در جنگ علیه داعش که صلح و آرامش منطقه را به خطر انداخته و دامن بسیاری از کشورهای منطقه را گرفته است، تقدیر کرد و گفت، موفق شده ایم دامنه فعالیت های تروریسم را در سایر نقاط کشور محدود کنیم و در روزهای آینده نزدیک تعداد دیگری از شهرهای بزرگ تحت اشغال داعش را آزاد خواهیم کرد.
وی با اشاره به اینکه حفظ حاکمیت عراق برای ما یک اصل غیر قابل انکار است، اضافه کرد با مقابله ارتش و نیروهای مردمی الحشد الشعبی تهدیدات داعش به میزان زیادی کاهش یافته است.
العبادی در خصوص بحران سوریه نیز گفت که اعتقاد دارد حل بحران این کشور بدون ایران و روسیه قطعا ممکن نیست و عراق از یافتن راه حلی برای مبارزه با داعش و استقرار صلح در سوریه حمایت می کند.
در این دیدار واعظی نیز ضمن ارائه گزارشی از مذاکرات خود در بغداد، خواستار حمایت نخست وزیر عراق از همکاری های دو کشور در حوزه ارتباطات شد و گفت دستور وی برای حل و فصل تداخلات فرکانسی درمرزهای دو کشور که برای مرزنشینان و شهرهای مرزی مشکل آفرین شده است، حائز اهمیت است.
در این دیدار وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، آمادگی کشورمان را در انتقال تجربیات و همکاری های ارتباطی با عراق اعلام کرد.
واعظی روز سه شنبه برای یک دیدار رسمی وارد بغداد شد و در طول اقامت خود در این شهر ضمن انجام مذاکرات با همتای عراقی و برگزاری نشست کارشناسی به ریاست دو وزیر، با سلیم الجبوری رئیس پارلمان ، ابراهیم جعفری وزیر خارجه و عمار حکیم رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق دیدار و گفت وگو کرد.
وی چهارشنبه شب بغداد را برای زیارت کربلا و نجف ترک کرد.
خاورم*1*1770* 1095

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.