افزون بر 130 نفر در تاسوعا و عاشورا برای اهدا خون به انتقال خون زابل مراجعه کردند

دکتر شهناز نظام دوست روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: این در حالی است که بدلیل نبود اتوبوس سیار و امکانات محدود در دیگر شهرهای حوزه سیستان (هیرمند، زهک، نیمروز و هامون) خون گیری در روزهای تاسوعا و عاشورا انجام نشده است.
وی با بیان اینکه اهدای خون عزاداران حسینی در روزهای تاسوعا و عاشورا امسال در مقایسه با سال گذشته از رشد چشمگیری برخوردار بود، اضافه کرد: انتقال خون زابل در روز تاسوعا و واحد سیار انتقال خون زابل روز عاشورا در موزه گلزار شهدای این شهرستان مستقر که طی چند ساعت تعدادی زیادی برای اهدا خون به این واحد مراجعه کردند.
وی تصریح کرد: پایگاه انتقال خون زابل توانست با استفاده از امکانات و تجهیزات موجود و پزشک بیشترین خون گیری را در طول یک روز داشته باشد.
رییس انتقال با بیان اینکه برخی از افراد برای نخستین بار برای اهدای خون مراجعه کرده بودند تصریح کرد: اهدا کنندگان زیادی در یک سال نذری خود را اهدا خون قرار می دهند و در روزهای تاسوعا و عاشورا برای اهدای خون اعلام آمادگی می کنند.
وی از علاقه مندان به اهدای خون خواست: هر فرد می تواند در طول سال چندین بار خون اهدا و با این اقدام نیاز بسیاری از بیماران را تامین کند.
وی افزود: ماهیانه حدود هزار واحد خون در این شهرستان جمع آوری می شود که 450 واحد آن به بیماران تالاسمی منطقه سیستان و درصورت نیاز و شرایط بحرانی به سایر شهرهای سیستان و بلوچستان ارسال می شود.
نظام دوست شمار بیماران تالاسمی در شهرهای زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز را 204 نفر عنوان کرد و گفت: خون های اهدایی مردم به بیمارستان ها، بیماران تالاسمی، هموفیلی، دیالیزی تزریق می شود که بیشترین دریافت کنندگان خون مجروحان حوادث رانندگی، زنان و زایمانند.
وی در خصوص روند اهدای خون بیان کرد: پذیرش افراد با ارائه کارت شناسایی معتبر توسط پذیرش کننده انجام و پس از ثبت اطلاعات از سوی پزشک در خصوص بیماری های مختلف، فشار خون و شرایط اهدای خون سوالاتی از بیمار پرسیده می شود.
رییس انتقال خون زابل افزود: با توجه به نوع کیسه خون اهدایی تا 45 روز، پلاکت تا پنج روز و پلاسما تا مدت طولانی در واحد انتقال خون نگهداری می شود.
وی اظهار داشت: برای تشویق حضور مردم برای اهدای خون از طریق رادیو شهری، رسانه های ارتباط جمعی، نماز جمعه ها، پیامک و تماس تلفنی استفاده می شود.
وی گفت: اهدا کنندگان می توانند همه روزه بجز ایام تعطیلات از ساعت 7 تا 13 و 16تا 18 به استثنای روزهای شنبه و پنجشنبه به سازمان انتقال خون زابل مراجعه کنند.
7317/ 6081

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.