افزایش 247 درصدی اعتبارات حوزه آموزش و پرورش عشایری در دولت تدبیر و امید

به گزارش ایرنا؛ علی نقی یزدان پناه عصر چهارشنبه در شورای آموزش و پرورش استان گلستان بدون اشاره به رقم این اعتبارات افزود: افزایش اعتبارات در حوزه آموزش و پرورش عشایری در سال های اخیر باعث شده تا فقط در حوزه پیش دبستانی 40.3 درصد رشد را شاهد باشیم.
وی اضافه کرد: با وجود این که نگاه دولت به حوزه آموزش و پرورش عشایری پررنگ شده ولی نیاز است که به تقویت حوزه پیش دبستانی به خاطر دو زبانه بودن عشایر بیشتر توجه شود زیرا عشایر از تمکن مالی برای پرداخت هزینه مدارس پیش دبستانی برخوردار نیستند.
وی گفت: با تقویت حوزه پیش دبستانی در آموزش و پرورش فرزندان عشایر، در آینده چالش کمتر زبانی در این حوزه را شاهد خواهیم بود.
مدیرکل دفتر امور مناطق کمتر توسعه یافته و عشایر وزارت آموزش و پرورش گفت: اکنون 167 هزار و 500 دانش آموز عشایری در مقاطع مختلف تحصیلی در 6 هزار و 115 مدرسه دارای کد مشغول به تحصیل هستند.

* مجلس برای نخستین بار برای دانش آموزان عشایری یک هزار و 240 میلیارد ریال اعتبار مصوب کرد
یزدان پناه گفت: مجلس شورای اسلامی نیز برای نخستین بار برای دانش آموزان عشایر کشور، یک هزار و 240 میلیارد ریال اعتبار مصوب کرده است.
وی افزود: این اعتبار مصوب شده با اولویت هزینه کرد در زمینه نوسازی و تجهیز مدارس عشایری کشور است.
به گفته وی از این اعتبار 155 میلیارد و 700 میلیون ریال آن به مقطع آموزش ابتدایی عشایر کشور اختصاص داده شده که در اختیار استان ها قرار خواهد گرفت.
وی افزود: سهم استان گلستان از اعتبار در نظر گرفته شده برای مقطع ابتدایی حدود 5 میلیارد ریال خواهد بود.

*نظام 6-3-3 نامعقول وارد نظام آموزشی کشور شد
مدیرکل دفتر امور مناطق کمتر توسعه یافته و عشایر وزارت آموزش و پرورش گفت: نظام 6 – 3 – 3 نامعقول وارد نظام آموزشی کشور شد و تولدی زودس برای این نظام بود.
وی افزود: در این نظام آموزشی جدید در پایه ششم ابتدایی درسی تحت عنوان کار و فناوری دیده شده است که ملزم می کند برای اداره این کلاس درس رایانه تهیه شود زیرا در پایه هفتم دانش آموز مجبور است با نرم افزار وُرد Word (نرم افزار واژه پرداز) کار کند.
به گفته وی اکنون 40 درصد از کلاس های پایه 6 ابتدایی کشور برای درس کار و فناوری از داشتن رایانه محروم هستند که مدارس عشایر از آن جمله می باشند.
وی افزود: در سال تحصیلی قبل حداقل در 50 مدرسه عشایری کشور پایه 6 ابتدایی را به رایانه تجهیز کرده ایم که امیدواریم با کمک استانداری ها تا دو سال آینده مشکل رایانه مدارس ابتدایی عشایری کشور حل شود.

* امتیاز سختی کار معلمان عشایری ارتقا یافته است
یزدان پناه گفت: اکنون امتیاز پرداخت سختی کار معلمان عشایری کوچرو از 240 به 720 و معلمان نیمه کوچنده نیز به 480 ارتقا داده شده است.
وی نبود امکانات برای بیتوته معلمان در جامعه عشایری را یکی از دیگر از مشکلات این قشر برشمرد و خواستار ورود برای ساخت معلم سرا ویژه معلمان عشایر همچون اقدامی که استان خراسان شمالی برای معلمان عشایر خود در شهرستان مراوه تپه از توابع استان گلستان کرده، شد.

* سیستان و بلوچستان، هرمزگان و آذربایجان غربی جزو استان های محروم امکانات آموزشی عشایر هستند
مدیرکل دفتر امور مناطق کمتر توسعه یافته و عشایر وزارت آموزش و پرورش گفت: سیستان و بلوچستان، هرمزگان و آذربایجان غربی جزو استان های محروم از فضا و تجهیزات آموزشی، نیروی انسانی و پوشش تحصیلی عشایر در میان استان های کشور هستند.
وی افزود: محروم شناخته شدن سه استان مزبور در حوزه آموزش و پرورش عشایری بر اساس بررسی عددی و پی گیری شورای ارتقای شاخص مناطق محروم دفتر ریاست جمهوری بوده است.
وی در خصوص وضعیت آموزش و پرورش عشایری گلستان نیز گفت: این استان در حوزه نیروی انسانی رتبه 14، فضا و تجهیزات آموزشی رتبه 9 و پوشش تحصیلی رتبه 5 را دارد.
یزدان پناه افزود: رتبه های استان گلستان در حوزه پوشش تحصیلی دانش آموزان عشایر بعد از استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، آذربایجان غربی و کرمان است که نیاز به توجه ویژه دارد.
همچنین در این نشست استاندار گلستان گفت: به منظور تقویت آموزش و پرورش عشایر این استان نیازمند هماهنگی درون استانی و برون استانی هستیم.
حسن صادقلو از دستگاه مربوطه خواست مسائل و مشکلات حوزه آموزش و پرورش عشایری استان شناسایی و اولویت بندی شود تا با شتاب بیشتر نسبت به هماهنگی و رفع آن اقدام شود.
وی گفت: استانداری کمک به حوزه آموزش و پرورش گلستان را با حساسیت ویژه دنبال می کند و تاکنون بیشترین پشتیبانی را از این نهاد داشته و در ادامه خواهد داشت.
وی افزود: با توجه به این که عشایر ذاتا محروم هستند و در حوزه آموزش و پرورش فرزندان عشایر فعالیت های زمین مانده بسیار فراوان داریم باید برای ایجاد افق روشن نزد دانش آموزان عشایر استان تلاش دوچندان انجام دهیم.
طبق گزارش آموزش و پرورش گلستان اکنون اداره آموزش و پرورش عشایری این استان 13 هزار و 700 دانش آموز در 195 مدرسه با 656 کلاس درس با به کارگیری هزار و 50 نیروی انسانی زیر پوشش تعلیم و تربیت دارد.
در استان گلستان واقع در شمال کشور 21 هزار نفر جامعه عشایری اعم از اکراد شمال خراسان (کوچنده) و ترکمن های نیمه کوچنده به امر دامپروری در مراتع شمال و شمال شرق این استان مشغول هستند.
شبد/ 6204/6159/6203/ 3404

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.