اعزام ناو جنگی آمریکا به دریای چین جنوبی

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، آمریکا قصد دارد یک فروند ناو جنگی به دریای چین جنوبی اعزام کند. یک مقام پنتاگون با اعلام این خبر گفته است که این ناو به نزدیک جزایر مصنوعی چین اعزام خواهد شد.

چین هنوز واکنش نسبت به این اقدام آمریکا نشان نداده است ولی انتظار می رود ظرف چند روز آینده تنشهای جدی بین دو کشور ایجاد شود.

آمریکا چند هفته پیش اعلام کرده بود که مالکیت چین بر دریای چین جنوبی را به رسمیت نمی شناسد و ظاهراً اعزام این ناو جنگی نشان از این ادعا دارد.

به گفته مقام ارشد آمریکایی، ناو مذکور وارد محدوده ۱۲ مایلی برخی از جزایر مصنوعی خواهند شد که چین در دریای چین جنوبی و نزدیک مجمع الجزایر اسپراتلی ساخته است. ناو آمریکایی توسط هواپیماهای شناسایی موسوم به P-۸a پشتیبانی می شود.

اقدام آمریکا در اعزام یک ناوشکن به ۱۲ مایلی جزایر مورد ادعای چین، اولین چالش بزرگ آمریکا برای چین خوانده می شود که تاکنون صورت نگرفته بود.

اخیراً چین در حوزه دریای چین جنوبی اقدام به ساخت جزایر مصنوعی کرده که این اقدام با اعتراض شدید فیلیپین روبرو شده است.

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.