استقلال علمی و امنیت ملی مهمترین مسائل بخش هوا فضا است

به گزارش ایرنا از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، محمدرضا مخبر دزفولی در شصت و نهمین جلسه ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور افزود: برای آنکه بتوانیم زیر ساخت های حمل و نقل، مخابرات و سایر بخش های مرتبط را در چارچوب سیاست های پدافند غیر عامل ایمن کنیم باید موضوعاتی مانند هوانوردی، ماهواره بومی و غیره را دنبال کنیم.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار کرد: خوشبختانه 5 ستاد ملی علوم و فناوری تحت پوشش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دارای ردیف مستقل در بودجه سالانه هستند و باید این تعداد با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی افزایش یابد.
همچنین در ادامه این جلسه ستاد توسعه فناوری و صنایع هوایی و هوانوردی گزارشی از فعالیت های خود را ارایه داد.
در ابتدای این جلسه که به ارائه برنامه های پیش رو و اقدامات انجام شده به منظور اجرای سند توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان هوایی و هوانوردی اختصاص داشت، دکتر منوچهر منطقی دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان هوایی و هوانوردی طی سخنانی با اشاره به موقعیت جغرافیایی مناسب کشور به منظور استفاده از فضای کشوردر مسیر حمل و نقل هوایی، مواردی مانند’ گسترش تولیدات مقالات علمی در این بخش’، ‘صادرات خدمات فنی مهندسی’ ، ‘ توانمند سازی ناوگان هوایی کشور’ ، ‘بین رشته ای بودن بخش هوا فضا’ و استفاده از تخصص های علمی متنوع در این بخش’ و ‘ پراکندگی مناسب شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه هوا فضا در سطح کشور’ را نیز مورد اشاره قرار داد.
‘ تولید هلی کوپتر و پهپاد در مقیاس تجاری’ ، ‘ به روز رسانی سامانه های راهبردی و رفع موانع قانونی برای گسترش حضور بخش خصوصی در این عرصه’ از سایر محورهای سخنان دبیر ستاد توسعه و فناوری و صنایع دانش بنیان هوایی و هوانوردی در جلسه ستاد راهبری بود.
پس از سخنان دکتر منطقی اعضا به بیان نظرات خود پرداختند، که اهم آن به شرح ذیل است: بهبود راهکارهای حمایت های مالی از صنایع هوایی از طریق گسترش بازار عرضه این محصولات، در نظر گرفتن تربیت نیروی انسانی متخصص، نقش هوا فضا در امنیت ملی کشور در ابعاد سخت افزار و نرم افزار و تلاش بیشتر برای استاندارد سازی ناوگان هوایی کشور از نظر ایمنی.
شصت و نهمین جلسه ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، عصر روز گذشته ( 5 آبان ) به ریاست دکتر محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.
علمی 9014**1440

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.