استخدام «خورزو» و «خرزاها» در ادارات دولتی

علی رغم محدودیت های استخدامی در دولت یازدهم و مصوبات سازمان مدیریت و برنامه ریزی مبنی بر عدم بکارگیری نیرو در سازمان ها و دستگاه های دولتی هر روزه اخبار نگران کننده ای از استخدامی های غیرقانونی و خارج از ضوابط در دستگاه‎های اداری استان کهگیلویه و بویراحمد به گوش می رسد.
استخدامی هایی که اکثراً با سفارش و لابی برخی مدیران ارشد استان کهگیلویه و بویراحمد صورت می گیرد و در پشت پرده ی این استخدام ها بده و بستان های مدیریتی اتفاق می افتد.
به این معنا که برخی مدیران کل و مدیران عامل که بعضاً از دولت قبل به جا مانده اند جهت تضمین بقای خود اقدام به استخدام نزدیکان تصمیم گیرندگان استان کهگیلویه و بویراحمد می کنند و تصمیم گیرندگان استان هم با بی اعتنایی به خواست تغییر در جامعه از این مدیران حمایت می کنند.
این در حالی است که بسیاری از جوانان استان کهگیلویه و بویراحمد که دارای استحقاق و توانمندی بالا هستند به واسطه همین بدسلیقگی و بی قانونی ها از کار محروم هستند و در جواب مراجعات آنان گفته می شود شغل دولتی اصلاً وجود ندارد.
نکته دیگر در این استخدامی ها آن است که این افراد تحت عنوان نیروی شرکتی به کار گرفته می شوند و مدیران هم در توجیه کار خود مدعی می شوند: این استخدام ها ربطی به دستگاه ندارد و شرکت مسئول است در حالی که هزینه های شرکت با پول بیت المال پرداخت می گردد و چند صباحی بعد هم این نیروها با بستن قرارداد جذب دستگاه ها می شوند.
استخدام و به کارگیری جوانان تحصیل کرده از ابتدایی ترین حقوق مردم است اما باید در این استخدام ها قانون و شایستگی افراد مدنظر باشد نه آنکه صرفاً نزدیکی و ارتباط خونی با برخی مدیران سبب به کارگیری شود.
در حالی که جوانان شایسته زیادی در حوزه های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی در استان کهگیلویه و بویراحمد فعال هستند و از اعضای ستاد دکتر روحانی نیز بودند ولی تاکنون هیچ برنامه ای برای جذب این جوانان ارایه نشده است و آقایان تصمیم گیرنده دنبال به کارگیری “خورزو» و “خرزا»های خود در ادارات هستند و هیچ دنبال حفظ تشکیلات و کادرسازی برای آینده نیستند.
در گویش لری به جای پسرخاله و پسر خواهر به ترتیب ‘خورزو’و ‘ خرزا’ استفاده می شود.
این نوع استخدام های غیرقانونی از میراث های دولت قبل است و هزاران هزار نیرو بویژه استخدام 450000 نفر که اکثراً با سفارش نمایندگان وقت بود در دولت قبل اتفاق افتاد.
البته در دولت قبل یک نکته مدنظر بود و آن اینکه جوانان فعال جریان جهت کادرسازی به کار گرفته شود و امروز برخی دستگاه های پر از همان نیروهایی است که نه تخصص دارند و نه به کسی پاسخگو هستند.
اما در این دولت جوانان فعال در مراجعه به دفتر استاندار و معاونان استاندار و برخی مدیران با جواب های سرد مواجه می شوند و گویی که مزاحم ملک شخصی کسی شده اند آنها را از استانداری و دستگاه های دولتی فراری می دهند و مشخص نیست چهار سال دیگر نیروی فعال این جریان باید از کجا تولید و استفاده گردد.
با توجه به نقش خود مدیران اجرایی و ارشد استان کهگیلویه و بویراحمد و بویژه مجموعه استانداری در این استخدام ها آنها منکر این استخدام ها هستند و هیچ امیدی جهت برخورد با این معضل وجو ندارد و تنها باید امیدوار بود که دستگاه ها ی نظارتی که ظاهراً در دوران دولت قبلی تعطیل بودند با ورود و پیگیری این موضوع جلو این استخدام های غیرقانونی را بگیرند.
کبنانیوز به زودی گزارش مفصل و مستندی از این استخدامی ها ارائه خواهد کرد. مخاطبان عزیز می توانند با ارسال گزارشات و اخبار مستند خود از طریق ایمیل (kebnanews@yahoo.com) و کامنت ما را در این گزارش یاری کنند.
1662

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.