استاندار: مناطق آزاد چابهار و سیستان دو بال توسعه سیستان و بلوچستان هستند

به گزارش ایرنا علی اوسط هاشمی روز چهارشنبه در آیین مردمی تقویت و حمایت از منطقه آزاد تجاری سیستان در تالار فردوسی دانشگاه سیستان و بلوچستان اظهار داشت: ایجاد منطقه آزاد در شمال سیستان و بلوچستان زمینه ساز توسعه و ارتقا مسیر تجاری از افغانستان تا چابهار و آب های آزاد و برعکس خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه مردم سرمایه استحکام نظام در هر منطقه ای هستند ادامه داد: هم اینک زمان حرکت سیستان به سمت توسعه فرارسیده و نه تنها خط بطلانی بر مهاجرت مردم از این منطقه به سایر استانها کشیده می شود بلکه تمامی صاحبان سرمایه و ساکنان مهاجرت کرده این منطقه باید برای ایجاد توسعه و آبادانی سیستان به موطن اصلی شان بازگردند.
استاندار افزود: دولت یازدهم توجه ویژه ای به استان سیستان و بلوچستان دارد به طوری که بنا به اظهار دکتر نوبخت معاون رئیس جمهوری؛ در برنامه ششم توسعه کشور جایگاه خاصی برای جنوب شرق ایران به ویژه این استان در نظر گرفته شده است.
وی خاطر نشان کرد: همزمانی تصویب منطقه آزاد تجاری سیستان با توافق های حاصل شده در مذاکرات هسته ای فرصت مناسبی را برای توسعه این منطقه ایجاد می کند و باید از این فرصت بهترین استفاده را کرد.
هاشمی گفت: وجود دو منطقه آزاد تجاری و شرایط خاص استان به همراه امنیت حاکم بر سیستان و بلوچستان سبب توجه بسیاری از سرمایه گذاران خارجی و داخلی به این منطقه می شود.
وی تصریح کرد: دولت به دنبال تبدیل این استان به یک قطب تجاری است و ما نیز در استان باید به گونه ای عمل کنیم که این روند تسریع یابد.
وی خاطر نشان کرد: با تصویب منطقه آزاد تجاری سیستان افزایش معافیت های مالیاتی، کاهش عوارض گمرکی و سیاست های مالی و پولی خاصی در این منطقه اجرایی می شود که توجه هر سرمایه گذار و تاجری را به خود جلب می کند.
استاندار سیستان و بلوچستان ادامه داد: محدوده در نظر گرفته شده برای منطقه آزاد سیستان 28 هزار هکتار زمین است تا از این طریق بتوان تمامی منطقه به ویژه 600 روستای مرزی آن را پوشش داد.
وی افزود: مسئولان دستگاههای دست اندرکار بایستی برای دیوار امنیتی مرزی زابل چاره اندیشی و در این طرح بازنگری کنند و نقش و تاثیر آن در زندگی مردم را بر اساس منطقه آزاد تجاری سیستان مد نظر قرار دهند.
وی بیان کرد: منطقه آزاد تجاری سیستان با توجه به در نظر گرفتن بازار بسیار خوب افغانستان رویکردی صادراتی خواهد داشت و فعالان این عرصه به ویژه واحدهای تولیدی و شرکتهای تجاری و تجار و بازرگانان بایستی بیشتر توجه خود را به صادرات معطوف کنند و نگاهها صادرات محور باشد.
هاشمی اظهار داشت: اگر سیستان در گذشته انبار غله ایران بوده هم اینک به سکوی اقتصادی منطقه تبدیل خواهد شد.
وی با تقدیر از همراهی و همدلی مردم و مسئولان در پیگیری طرح ایجاد منطقه آزاد سیستان خاطر نشان کرد: عامل اصلی ایجاد امنیت به عنوان زمینه ساز تمام شاخص های توسعه استان همین همدلی و همراهی مردم و مسئولان است.
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: گرچه در این مسیر برخی افراد با سنگ اندازی به دنبال ایجاد وقفه در روند این طرح هستند اما ما از انتقاد و ایرادگیری افراد در راه توسعه استان استفاده می کنیم.
امام جمعه اهل سنت زابل نیز در این آیین گفت: با توجه به شرایط سختی که سیستان داشت این حرکت امید را در دل مردم آن زنده کرده است.
مولوی حافظ عبدالرشید شه بخش ادامه داد: تصویب منطقه آزاد سیستان در هیات دولت با تلاش استاندار، مردم و مسئولان سیستان و بلوچستان نشان از توجه دولتمردان به این استان دارد.
وی خاطر نشان کرد: مردم شیعه و سنی زابل همواره با دولت همسو بوده اند و با دوستی و الفتی که با یکدیگر دارند دشمنان را مایوس کرده اند.
وی با تقدیر از استاندار سیستان و بلوچستان به عنوان عامل اصلی تصویب منطقه آزاد سیستان، تصریح کرد: امیدواریم در آینده با اجرایی شدن این طرح تمامی مردم بدون در نظر گرفتن قومیت و مذهب وارد عرصه فعالیت شده و از ظرفیت ها و توانمندی های منطقه بهره مند شوند.
در پایان این آیین شماری از مردم سیستان از تلاشهای استاندار سیستان و بلوچستان برای تصویب طرح منطقه آزاد قدردانی کرده و یکی از هنرمندان سیستانی نیز به نمایندگی از مردم این منطقه لوح یادبود تقدیم استاندار کرد.
منطقه آزاد سیستان پس از ماهها پیگیری روز دوشنبه در نشست شورایعالی مناطق آزاد کشور برای ارسال به مجلس شورای اسلامی تصویب شد.
تلاش استاندار سیستان و بلوچستان در به ثمر نشستن این طرح سبب شد تا شماری از علما، روحانیون، فرمانداران، معتمدان، بزرگان و ریش سفیدان قبایل و طوایف و قشرهای مختلف مردم شیعه و سنی سیستان با برگزاری مراسم ویژه ای از این زحمات قدردانی کنند.
شماری از شرکت کنندگان در این مراسم در گفت وگو با خبرنگار ایرنا از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تصویب این طرح را خواستار شدند.
آنان گفتند: اینک زمان تلاش هشت نماینده مردم استان در مجلس شورای اسلامی است تا با رایزنی و پیگیری های شایسته این طرح را از تصویب نمایندگان نیز بگذرانند.
سیستان با پنج شهرستان زابل، هیرمند، زهک، هامون و نیمروز در شمال زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان و در همسایگی کشور افغانستان واقع شده است.
7311 / 6081

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.