از نظر ناتو معضل مواد مخدر مشکل داخلی افغانستان است

به گزارش خبرنگار مهر، ایوانف در حاشیه ششمین نشست روسای مراجع ملی مبارزه با مواد مخدر گروه ائتلاف پنجگانه آسیای مرکزی که با شرکت ایران، روسیه، افغانستان، پاکستان و تاجیکستان برگزار شد، با اشاره به مشکلات پیش روی ایران در مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: ایران به واسطه مرزهای مشترک و طولانی خود با کشور افغانستان، در برخورد با مواد مخدر شرایط بغرنجی را داراست.

وی با تاکید بر تاثیر جریان مواد مخدر در امنیت کشورها گفت: ترانزیت مواد مخدر در هر کشوری باعث متزلزل شدن امنیت آن کشور می‌شود چراکه این موضوع به اشاعه افراطی‌گری گروه‌های تروریست منجر شده و به ناامنی‌های منطقه نیز دامن می‌زند.

رئیس سرویس مبارزه با مواد مخدر فدراسیون روسیه افزود: در حال حاضر سیاست بین المللی بر آن است که فقط از نیروهای مستقر استفاده شده و علاوه بر تمرکز بر کاهش تقاضا، اقدامات درمانی معتادان را پیگیری کند.

ایوانف با تاکید بر اینکه حتی عملیات‌های موفق علیه تجارت مواد مخدر نیز باعث کاهش تولید مخدر نمی‌شود، گفت: مبارزه‌ای که امروز در حال انجام است، مبارزه با غده‌ای است که ایجاد شده و این درحالی است که ما به دنبال پیشگیری از بوجود آمدن این غده نمی‌رویم.

وی با بیان اینکه مشکل مواد مخدر نه تنها مشکل افغانستان، که یک مشکل برای تمام دنیا است، تاکید کرد: متاسفانه علی‌رغم این موضوع مهم، کسانی که در ناتو نشسته‌اند معتقدند این مشکل داخلی افغانستان است.

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.