«اروند خون» حلقه پایانی یک تریلوژی درباره جنگ است

ایوب آقاخانی نویسنده، بازیگر و کارگردان تئاتر درباره فعالیت های اخیرش در این حوزه به خبرنگار مهر گفت: حدود ۲۰ روز است که نگارش نمایشنامه “اروند خون» را به پایان رسانده ام. این نمایشنامه سومین حلقه از نوشته های من است که براساس مستندات جنگ نوشته شده است. اولین نمایشنامه در این زمینه “کابوس شب نیمه آذر» نام داشت که درباره زندگی شهید احمد کشوری بود. دومین نمایشنامه نیز “تکه های سنگین سرب» نام داشت که درباره بخش هایی از زندگی شهید چمران بود و اجرای آن به کارگردانی خودم به تازگی در تالار چهارسو به پایان رسیده است.

وی درباره مضمون نمایشنامه “اروند خون» توضیح داد: “اروند خون» درباره تراژیک‌ترین واقعه جنگ تحمیلی که به این ایام نیز اتصال پیدا کرده، است. این اثر نمایشی بر اساس مستندات تاریخ جنگ و در پی خبر کشف اجساد ۱۷۵ غواص و شهدای جنگ تحمیلی در عملیات کربلای ۴ به نگارش در آمده است. سومین اثر از این تریلوژی برخلاف دو نمایشنامه دیگر براساس پرتره شخصیت های جنگ شکل نگرفته بلکه براساس موقعیت رخ داده در کربلای ۴ و با محوریت ۵ شخصیت است که ۴ نفر آنها مستند نیستند اما الهام گرفته شده از شخصیت های واقعی هستند و یک شخصیت آن کاملا تخیلی خواهد بود.

این کارگردان تئاتر متذکر شد: بار دراماتیک داستان روی ۵ شخصیت گذاشته شده و زندگی ۵ شخصیت که در عملیات کربلای ۴ حضور داشتند با رنگ آمیزی متفاوت به تصویر کشیده می‌شود. در نگارش این نمایشنامه تلاش بسیاری کردم که علاوه بر وجوه تراژیکی که این اتفاق داشته شاعرانگی و احساسات نیز فراموش نشود. “اروند خون» به شیوه ای نوشته شده که حتی اگر کسی هیچ اطلاعی هم از جنگ و اتفاقات کربلای ۴ نداشته باشد بتواند با اثر ارتباط برقرار کرده و جزئیات دقیقی را از ماجرا دریافت کند.

آقاخانی در پایان صحبت هایش یادآور شد: نگارش این نمایشنامه به پایان رسیده و تحویل گروه اجرایی نمایش به کارگردانی کوروش زارعی شده است. چون کارگردان نمایش خودم نیستم از زمان دقیق اجرای آن اطلاعی ندارم اما احتمالا این اثر نمایشی در ایام صفر در حوزه هنری به صحنه خواهد رفت. همچنین به تازگی کتاب “پیاده در مه» که مجموعه دو نمایشنامه شامل “تکه های سنگین سرب» و “کابوس شب نیمه آذر» است توسط نشر “سیراف» منتشر شده است.

ایوب آقاخانی در تلاش است آذرماه نمایشی را در تالار شمس موسسه اکو به صحنه ببرد اما هنوز مشخص نیست که وی از میان دو متن مشخص شده کدام را برای اجرا انتخاب خواهد کرد.

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.