ادامه اعتراض دانشجویان آفریقای مرکزی

به گزارش خبرگزاری رویترز، اعتراض گسترده دانشجویان آفریقای مرکزی به افزایش شهریه ها حدود یک هفته پیش از دانشگاه ویتواترزرند معروف به ‘ویتس’ آغاز شد و به دیگر نقاط این کشور سرایت کرد.
رسانه ها موج وسیع اعتراض دانشجویان آفریقای جنوبی را از سال های مبارزه با آپارتاید تاکنون بی سابقه گزارش کرده اند.
سخنگوی دانشگاه ویتس دیروز (یکشنبه) با صدرور بیانیه ای تایید کرد که این دانشگاه مانند روزهای گذشته تعطیل خواهد بود و هیات امنای دانشگاه روز دوشنبه طی نشستی درباره زمان از سرگیری کلاس و درس تصمیم گیری خواهند کرد.
در بیانیه مذکور همچنین آمده است: دانشجویان ما تصمیم گرفته اند به اعتراضشان ادامه دهند؛ از این بابت متاسفیم زیرا نظر ما این است که اقدام مذکور آینده تحصیلی بسیاری از دانشجویان را به خطر خواهد انداخت و اعتراض ها صرفا به پیچیده تر شدن شرایط و عمیق تر شدن نابرابری در جامعه منتهی خواهد شد.
رسانه های محلی گزارش داده اند که دانشجویان ویتس علاوه بر مساله شهریه، موضوعاتی دیگر از جمله به کار گیری اساتید مدعو را نیز در فهرست خواسته هایشان قرار داده اند.
تظاهرات خشم آلود دانشجویان در اعتراض به هزینه تحصیل در دانشگاه ها که سد راه ادامه تحصیل بسیاری از سیاهپوستان خواهد شد، بار دیگر مساله نابرابری را در آفریقای جنوبی پس از گذشت دو دهه از پایان حکومت سفیدپوستان بر این کشور برجسته ساخته است.
این کارزار روز جمعه با مواجهه خشونت آمیز پلیس با معترضان در مقابل مقر دولت در پرتوریا (پایتخت) به اوج خود رسید.
جاکوب زوما رییس جمهوری آفریقای جنوبی به دانشجویان وعده داده است که شهریه ها در سال تحصیلی 2016 افزایش نخواهد یافت؛ وعده ای که به منزله پیروزی سیاسی نسل پس از آپارتاید قلمداد می شود.
خاورم**9156**7074**1566

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.