اجرای پیاده راه در بافت مرکزی رشت در راستای توسعه شهری است

به گزارش خبرنگار مهر، محمدعلی ثابت قدم با حضور در صدو پانزدهمین جلسه شورای شهر رشت که عصر سه شنبه برگزار شد، اظهار کرد: همزمانی اجرای طرح محدوده ترافیک، اجرای پروژه خط ویژه اتوبوس و همچنین پیاده روسازی در بافت مرکزی رشت برای بهبود و ساماندهی وضعیت ترافیک مرکز شهر و توسعه گردشگری است.

وی ادامه داد: در حال حاضر با اجرای طرح مجدوده ترافیک و همچنین به ثمر رسیدن خط ویژه اتوبوسرانی در ابتدای آذر ماه، بخشی از مشکلات ترافیکی مرکز شهر مدیریت می شود و پیاده راه سازی در بافت مرکزی رشت به دنبال نگاه عدالت محور و توسعه محور برای شهر برنامه ریزی شده است.

ثابت قدم با اشاره به اینکه راه اندازی فازهای بعدی خط ویژه اتوبوسرانی در دست مطالعه است، افزود: تلاش شده تا با تامین ۲۰ اتوبوس نو برای خط ویژه و همچنین مکانیزه شدن ۱۰۰ درصد طرح محدوده ترافیک، علاوه بر تامین زیر ساخت های لازم، از ورود خودروهای تک سرنشین به بافت مرکزی شهر جلوگیری به عمل آمده و از سوی دیگر بر جاذبه های میدان شهرداری افزوده شود.

بودجه پنج میلیارد تومانی اجرای پیاده راه

شهردار رشت هزینه اجرای سنگفرش های مسیر پیاده راه را حدود پنج میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: با برنامه ریزی انجام شده، اجرای عملیات پیاده راه آغاز شده است و انتظار داریم با انعقاد قراردادهای مناسب با بهترین دست اندرکاران، فضای سبز بافت مرکزی و همچنین طراحی و نصب المان های مسیر نیز صورت گیرد.

ثابت قدم همچنین در پاسخ به دغدغه اعضای شورا نسبت به نارضایتی برخی از کسبه تصریح کرد: در شورای ترافیک استان نماینده اصناف حضور داشته و با کلیات طرح موافقت کرده است اما علاوه بر این، شهرداری طی جلسات با نمایندگان کسبه بافت مرکزی شهر نیز جلساتی برگزار می کند تا رضایت این شهروندان نیز جلب شود.

وی به مدیریت حمل بار در مناطق مختلف شهر همگام با اجرای طرح محدوده ترافیک اشاره کرد و گفت: شهرداری در حال مطالعه برای ساماندهی دادن به ورود و خروج ماشین های سنگین به شهر است تا علاوه بر مدیریت بهتر ترافیک شهر، خساراتی که از بابت تخریب آسفالت از طریق این خودروها به شهر وارد می شود نیز تعیین شود.

افزوده شدن ۷۵ اتوبوس به ناوگان اتوبوسرانی تا سال آینده

ثابت قدم تعریض جاده لاکان و مسیرهای بیرونی شهر را در دستور کار شهرداری برای سال آتی برشمرد و افزود: ۲۰ اتوبوس در فاز نخست خط ویژه فعالیت خواهند کرد و با تعمیراتی که نسبت به اتوبوس های مستهلک موجود در حال اقدام است تا سال اینده ۷۵ اتوبوس به ناوگان اتوبوسرانی شهر افزوده می شود.

شهردار رشت همچنین مطالعه و بازبینی کاهش ساعات اجرای طرح محدوده ترافیک را اعلام کرد و گفت: با اجرای کامل این طرح و بررسی بازخورد آن، در صدد هستیم که میزان ساعات اجرای این طرح را تغییر دهیم.

وی همچنین در پاسخ به دغدغه اعضای شورای اسلامی رشت نسبت به احداث پارکینگ ها در فضای بافت مرکزی شهر که به عنوان پیاده راه و محدوده ترافیکی شناخته می شود، اظهار کرد: در حال رایزنی با چند سرمایه گذار برای احداث پارکینگ های طبقاتی در سطح شهر به ویژه اطراف بافت مرکزی رشت هستیم تا با افزوده شدن آن ها به پارکینگ های موجود از جمله در میدان بسیج (صیقلان) نگرانی شهروندان از بابت پارک خودرو در خارج از بافت مرکزی برطرف شود.

ثابت قدم با اشاره به ساماندهی دست فروشانی که در بافت مرکزی شهر مشغول به فعالیت هستند، گفت: در حال رایزنی با بخش خصوصی برای ساماندهی دست فروشان در زمین های اطراف بافت مرکزی شهر هستیم تا با اجرای پیاده راه، فضای فرهنگی و گردشگری این محوطه زیر سوال نرفته و از سوی دیگر دست فروشانی که در این منطقه مشغول به فعالیت هستند نیز ساماندهی شوند.

افتتاح پیاده راه بافت مرکزی تا بهمن ماه

به گفته شهردار رشت برنامه ریزی شهرداری برای اتمام پروژه پیاده راه سازی اواخر بهمن ماه امسال و پیش از آغزا سال جدید خواهد بود.

وی همچنین در پاسخ به سوالات اعضای شورا مبنی بر تامین اعتبار لازم برای اجرای این پروژه اطمینان خاطر داد: برنامه ریزی های شهرداری بر اساس انطباق درآمدها و هزینه ها صورت گرفته است و با افزایش درامد شهرداری در نیمه دوم سال، امید است با افتتاح این پروژه در زمان مقرر، شهرداری در مقابل شهروندان شرمنده نشود.

علاوه بر حضور شهردار رشت در جلسه یکصد و پانزدهم شورای این شهر، در نطق پیش از دستور این جلسه، سه تن از اعضا نیز به مواردی اشاره کردند.

لزوم پاسخگویی شهردار درباره جابجایی مدیران

یکی از اعضای شورا با اشاره به رفع پلمب واحدهای صنفی بلوار امام علی (ع) که سبب نارضایتی کسبه این منطقه شده بود، اظهار کرد: خوشبختانه با اقدام به موقع و حساسیت مسئولان خارج از مجموعه شهرداری، این اشتباه شهرداری منطقه سه ختم به خیر شد.

محمد حسین واثق کارگرنیا که در جلسه پیشین شورای شهر این موضوع و نارضایتی واحدهای صنفی پلمب شده را غیرقانونی اعلام کرده بود، افزود: اقدام شهرداری منطقه سه تخلف محسوب می شود و سبب تضییع حقوق کسبه واحدهای فوق شد و از شهردار انتظار می رود که به طور جدی از مراجع دی صلاح پیگیر این تخلف باشد.

وی همچنین با انتقاد از جابجایی مدیران صادق و دلسوز شهرداری بیان کرد: تغییر و جابجایی در بدنه شهراری در حیطه اختیارات شهردار است اما اینکه مدیرانی که دلسوزانه در مواقع بحرانی همچون آبگرفتگی و باران شدید اخیر خدمات قابل توجهی از خود نشان داده اند در کمتر از ۴۸ ساعت پس از پایان یافتن وضعیت بحرانی جابجا شوند به دور از ثبات مدیریتی است و شهردار باید نسبت به این اقدامات به شورا پاسخگو باشد زیرا تاثیر این بی ثباتی در امور شهر خود را نشان می دهد.

واثق کارگرنیا تاکید کرد:طی اقدام اخیر شهردار، نیروهای متخصص و مجرب جای خود را به مدیران بی تجربه و فاقد دانش داده اند و تاثیر این جابجایی ها علاوه بر اینکه در مدیریت شهر اختلال ایجاد می کند بلکه امنیت خاطر کارکنان را نیز به مخاطره می اندازد.

وی با طرح این سوال که چه زمانی تغییرات و جابجایی ها به اتمام می رسد؟ خواستار پاسخگویی شهردار در این خصوص شد.

اتمام پروژه لندفیل سراوان در اولویت است

در ادامه جلسه عضو دیگر شورا با اعلام مخالفت خود با اجرای پیاده راه در بافت مرکزی شهر گفت: بسیاری از پروژه ها همچون لندفیل سراوان و یا سایر پروژه های شهر در اولویت بالاتری نسبت به پیاده راه سازی قرار دارند.

محمود باقری خطیبانی با بیان اینکه بسیاری از نیروهای حجمی و شرکتی شهرداری چند ماه است که حقوق خود را دریافت نکرده اند تصریح کرد: باید به فکر کارکنان شهرداری بود و پرداخت حقوق و حق بیمه آن ها را در اولویت قرار داد.

وی همچنین به نارضایتی کسبه در خصوص اجرای طرح محدوده ترافیک اشاره کرد و گفت: باید به نظرات و انتقادهای بازاریان نسبت به اجرای طرح محدوده ترافیک و پروژه خط ویژه اتوبوسرانی توجه کرد و به جای اجرای پروژه هایی از این دست، بر بازگشایی مسیرهایی همچون بلوار آیت الله احسانبخش به خیابان تختی که گره های ترافیکی شهر را می گشاید، تمرکز کرد.

بهبود شبکه فاضلاب نیاز اساسی شهر

یکی دیگر از ناطقین جلسه یکصد و پانزدهم شورا به آمار بالای سرطان در میان شهروندان رشتی اشاره کرد و اجرای تبصره سه در شهر را برای بهبود زیرساخت های شبکه فاضلاب شهری در ارتقای سلامت شهروندان موثر دانست.

رضا رسولی با بیان اینکه برخی از محلات کم برخوردار شهر از وجود سیستم بهداشتی دفع فاضلاب محروم هستند، گفت: با اجرای تبصره ماده سه در شهر رشت تنها ۲۰ تومان به آب بهای روزانه شهروندان افزوده می شود که می تواند با تخصیص آن به بهبود و نوسازی زیرساخت های شبکه فاضلاب، از افزایش آمار بیماری ها در بین شهروندان کاست.

وی همچنین خواستار پاسخگویی شهردار به درخواست ۹ تن از اعضای شورا نسبت به دغدغه و تعیین تکلیف تیم داماش شد.

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.