اتحادیه صادراتی فرش آذربایجان غربی امسال تشکیل می شود

به گزارش خبرنگار مهر، جعفر صادق اسکندری بعد از ظهر سه شنبه در کارگاه آموزشی روسای فرش دستباف کشور در ارومیه با بیان اینکه متاسفانه سالهاست فرش های تولیدی استان به دلیل نبود اتحادیه و بی توجهی مسئولان به نام سایر استانهای کشور صادر می شود افزود: راه اندازی این اتحادیه می تواند تا حدودی این معضل را برطرف کند.

وی ادامه داد: با تشکیل اتحادیه و تشکل های صنفی در این بخش می توان ضمن ساماندهی فعالان صنعت فرش گام های موثری در زمینه معرفی بهتر فرش های تولیدی استان در سطح کشور و حتی جهانی گام برداشت.

اسکندری به نقش تاثیرگذار حوزه فرش در ایجاد اشتغال پایدار، توسعه فعالیت‌های اقتصادی و صادرات غیرنفتی اشاره کرد و ادامه داد: برگزاری نشست‌ها و تبادل افکار و طرح مسائل اختصاصی حوزه فرش از مسائل تاثیرگذار این بخش محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۷۰ هزار بافنده مستقل فرش در آذربایجان غربی مشغول فعالیت هستند اظهارداشت: نقش بافندگان فرش در تحکیم بنیان خانواده و اشتغال برای اعضای خانواده‌های ایرانی بسیار مشهود است.

اسکندری با بیان اینکه راه ‌اندازی هر واحد اقتصادی نیازمند حداقل ۲۵۰ میلیون ریال بودجه است عنوان کرد: این در حالی است که برای ایجاد یک واحد اقتصادی در حوزه فرش فقط نیازمند ۱۰ میلیون تومان مورد نیاز است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی توجه به صنعت فرش را زمینه ساز حل مشکل اشتغال در منطقه شد و عنوان کرد: سالانه ۲۸۰ تا ۲۹۰ هزار مترمربع فرش در استان تولید می شود که ۱۸ تا ۲۰ میلیون دلار ارز آوری نصیب استان می کند.

اسکندری همچنین به ارزآوری و تاثیرگذاری بخش فرش دستباف در ارزش افزوده اقتصاد کشور اشاره کرد و گفت: یکی از چالش‌های جدی تولیدکنندگان فرش دستباف ایرانی پایین بودن سطح درآمد برای تامین مواد اولیه و تجهیزات تولید فرش است.

وی با بیان اینکه هم اکنون بیش از ۱۰۵ هزار قالیباف در استان مشغول به کار هستند عنوان کرد: تولید فرش های کم نظیر آذربایجان غربی در بیش از ۳۴ هزار کارگاه قالی بافی بستر را برای صادرات این محصول ارزشمند در این استان فراهم کرده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی به موضوع بیمه قالیبافان کشور اشاره کرد و افزود: این موضوع از یک سال قبل در حال حل و فصل بوده و هم اکنون ۲۵ هزار مشمول بیمه هستند.

اسکندری تبادل آخرین اطلاعات حوزه فرش در میان روسای ادارات فرش کشور را از اهداف مهم برگزاری این کارگاه آموزشی ملی برشمرد و افزود: تامین و بهبود کیفیت مواد اولیه فرش، ساماندهی تشکل‌های فرش دستباف و تابلوفرش، از مواردی است که در این کارگاه سه روزه دنبال می شود.

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.