آیین شام غریبان در شهرستان کوثر برگزار شد

به گزارش ایرنا ، همزمان با شام غریبان امام حسین (ع) عاشقان سرور و سالار شهیدان در شهرستان کوثر با روشن کردن شمع به نوحه سرایی و عزاداری پرداخته و در عزای مولای مظلوم خود خون گریستند.
دوستداران خاندان مطهر حضرت سیدالشهدا (ع) که روز عاشورا در سوگ شهادت سرور آزادگان جهان ‘وا حسینا’ سر داده بودند در این شب با زینب کبری (س) عقیله بنی هاشم که پس از شهادت امام حسین (ع) در دشت نینوا مسوولیت مهم پیام کربلا را بر عهده داشت همدردی کردند.
اماکن مذهبی شهرستان کوثر در شامگاه حزن و ماتم بزرگ مملو از محبان سیدالشهدا بود و ارادتمندان حسین بن علی (ع) با حضوری پرشکوه و گسترده عزای سالار شهیدان دشت نینوا را برگزار کردند.
هیات های عزدار در مسیرهای منتهی به مساجد و حسینیه ها به مرثیه خوانی و نوحه گری در رثای حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و فرزندان و اصحاب ایشان پرداخته و در وقایعی که شب یازدهم محرم سال 61 هجری قمری گذشت با اهل بیت عصمت و طهارت(ع) هم ناله شدند.
شمع به دستن گرفت کودکان و نوجوانان ، آتش زدن خیمه ها و نمایش به اسارت بردن اهل بیت امام (ع) از جمله برنامه های شام غریبان امام حسین (ع) در شهرستان کوثر بود.
در این مراسم که با اجرای تعزیه ‘حرکت کاروان کربلا به سوی کوفهگ همراه بود عزاداران حسینی با اشک و آه کاروان حسینی را بدرقه می کردند.
باز عاشورا و باز ذوالجناح غرق به خون امام حسین (ع) و تعزیه خوانی ، باز عاشورا و طبل و سنج ، علم کشی ، سینه زنی ، زنجیر زنی و با دسته روی به امامزاده ها ، باز هم تاسوعا و عاشورای حسینی شد و باز هم شام غریبان حسینی شد و باز هم دل گرفت و چشمان گریست.
شهرستان کوثر به مرکزیت شهر گیوی در 85 کیلومتری جنوب اردبیل قرار دارد.
7123/6018

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.