آمارهای متناقض از تلفات زلزله پاکستان/ هزاران نفر منتظر امداد رسانی هستند

به گزارش خبرنگار ایرنا، رییس سازمان مدیریت بحران پاکستان به عنوان مرجع رسمی، عصر امروز با حضور نشست خبری مشترک با حضور پرویز رشید وزیر اطلاع رسانی این کشور، اعلام کرد تعداد کشته ها به 248 نفر و تعداد مجروحان به 1665 نفر رسیده است.
این درحالی است است که شبکه های خبری ‘دنیا نیوز’ و ‘سما’ پاکستان، تعداد قربانیان را حدود 350 نفر اعلام می کنند. خبرنگاران این شبکه ها در مناطق زلزله زده حضور یافته اند و با ارسال گزارش های زنده ، لحظه به لحظه آخرین اخبار را اعلام می کنند.
بعد از نشست خبری عصر امروز رییس سازمان مدیریت بحران پاکستان، سایت های اینترنتی روزنامه های معتبر پاکستان، آمار خود را با آمار اعلام شده از سوی این سازمان تطبیق داده اند اما شبکه های تلویزیونی همچنان رقم های مختلف بالای 300 نفر را اعلام می کنند.
براساس گزارش سازمان مدیریت بحران پاکستان، بیشترین خسارات و تلفات مربوط به ایالت خیبرپختونخوا در شمال غرب پاکستان است.
دولت پاکستان اعلام کرده است که از امکانات و تجهیزات کافی برای کمک رسانی به زلزله زدگان برخوردار است و فعلای نیازی به کمک های خارجی ندارد.
در همین حال، گزارش خبرنگاران شبکه های خبری پاکستان از مناطق زلزله حاکی است که مردم این مناطق همچنان منتظر امداد رسانی هستند.
گزارش ها حاکی است هزاران نفر از زلزله زدگان دیشب را مجبور بودند در هوای سرد بدون سرپناه سپری کنند و امشب نیز سرپناهی نخواهند داشت. فصل سرما به ویژه در مناطق زلزله زده پاکستان آغاز شده و مردم برخی از این مناطق دو روز قبل از وقوع زلزله شاهد بارش برف سنگین بودند.
دولت اعلام کرده است که تعداد چادرهای مورد نیاز و میزان لوازم ضروری نظیر پتو برای زلزله زدگان برآورد شده و به زودی برای آنها ارسال خواهد شد.
ارتش پاکستان هم پا به پای نیروهای امداد و نجات این کشور برای کمک به زلزله زدگان وارد عمل شد و بالگردهای نیروی هوایی ارتش نقش موثری در امداد رسانی اولیه به مناطق صعب العبور داشته اند.
جمهوری اسلامی ایران از جمله نخستین کشورهایی بود که ضمن اعلام همدردی با ملت و دولت پاکستان، برای ارسال کمک های انسان دوستانه و اعزام نیروهای امدادی به این کشور اعلام آمادگی کرد.
بعد از ظهر روز دوشنبه هفته جاری، زمین لرزه ای به بزرگی هفت و نیم درجه در مقیاس امواج درونی زمین پاکستان، افغانستان، هند و تاجیکستان را لرزاند.
این زمین لرزه بیشتری خسارات را در پاکستان و افغانستان برجا گذاشته است.
آساق**1723

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.