آغاز طرح ملی پیشگیری از تنبلی چشم در یک هزار و 721 پایگاه در گیلان

محمد رضا پارسی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: یک هزار و 721 پایگاه دائمی و غیردائمی برای اجرای این طرح فعال شده است.
وی با بیان این که کودکان سه تا شش سال تحت پوشش این طرح قرار می گیرند، اظهار کرد: خانواده ها برای تحت پوشش قرار دادن فرزندان خود در این طرح باید با در دست داشتن شناسنامه کودک به پایگاه ها مراجعه کنند.
مدیرکل بهزیستی استان گیلان خاطر نشان کرد: در صورت نیاز کودک به درمان تخصصی با مراجعه به بینایی سنج و چشم پزشک همکار برنامه، به صورت رایگان خدمات دریافت می کند.
وی بیان کرد: پیشگیری از تنبلی چشم در کودکان سه تا شش سال، تعیین شروع اختلالات بینایی ، تعیین شیوع علت های مختلف ایجاد کننده آمبلیوپی، افزایش آگاهی سطح جامعه در مورد تنبلی چشم و اهمیت تشخیص و درمان آن و کاهش شیوع و بروز نابینایی در کشور از اهداف اجرای این طرح است.
آمبلیوپی یا تنبلی چشم کاهش دید یک طرفه و گاهی دو طرفه است که حتی با اصلاح عیوب انکسابی و رفع مشکلات ساختمانی بر طرف نشده و ادامه می یابد اما با تشخیص به موقع قابل درمان است.
تنبلی چشم اگر به موقع تشخیص داده و درمان نشود فرد را از یک یا هر دو چشم بسیار کم بینا و نابینا می کند.
این طرح به مدت دو ماه در استان گیلان ادامه دارد. ک/3
7286/6070

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.