آغاز سالی نکو برای گلستان با بارش های مهر

به گزارش روز یکشنبه آب منطقه ای گلستان علی نظری اظهار داشت: میانگین بارندگی استان گلستان در مهر امسال و در اولین ماه سال آبی 95-94در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بیش از 42درصد افزایش داشت.
به گفته وی این بارش ها نسبت به دوره شاخص دراز مدت استان نیز تا 35درصد افزایش نشان می دهد.
مدیرعامل آب منطقه ای گلستان اضافه کرد: بیشترین بارش مهر ماه در محدوده شهرستان بندرگز با بیش از 91 میلی متر و کم ترین آن در حوزه گنبدکاوس با بیش از 37 میلی متر بود.
نظری میزان بارندگی ثبت شده در محدوده شهرستان گرگان مرکز استان را در این ماه 65 میلی متر اعلام کرد و افزود: اما جریان رودخانه ها در مهر امسال نسبت به دوره شاخص در حوزه قره سو حدود 72 درصد و در حوزه گرگانرود نزدیک به 70 درصد کاهش داشت که نشان می دهد اثر و آسیب های خشکسالی تا سال ها ادامه دارد.
در استان گلستان در شرایط خوب بارشی حدود 40 رودخانه جریان دارد که شبکه جریان آب های سطحی را تشکیل می دهند.
مدیرعامل آب منطقه ای گلستان همچنین تصریح کرد: ذخیره آبخوان های آزاد زیر زمینی گلستان نیز در اولین ماه سال آبی جاری در مقایسه با مهر سال گذشته بیش از 132 میلیون متر مکعب کاهش دارد که در مقایسه با متوسط بیست و چهار سال گذشته بیش از 245میلیون متر مکعب کاهش را نشان می دهد.
به گزارش ایرنا خشکسالی و بحران منابع آبی که طی سال های اخیر گریبانگیر بیشتر استان های کشور شده، خطه سبز گلستان را بویژه در ماههای گرم سال با چالش بسیاری روبرو کرده است.
تغییر شرایط اقلیمی، کاهش نزولات جوی، بروز پدیده خشکسالی، مصرف بی رویه و ورود انواع آلاینده ها به منابع آبی از عوامل اصلی بحران کم آبی در سرزمین خشک و بیابانی ایران و نیز این استان شمالی با حدود یک میلیون و 850 هزار نفر است.
این درحالی است که در دهه های گذشته نام گلستان در باور عمومی مردم با سرسبزی و وفور منابع آبی عجین بود ،اما کمبود منابع آبی و قرار گرفتن در مرحله تنش آبی به تهدیدی جدی برای مردم این دیار تبدیل شد و اینک چشم امید آنان به نزولات جوی فصل های پاییز و زمستان است.
این امیدواری در ماه مهر و روزهای گذشته از آبان امسال با بارش های مطلوب و آغاز تلاش کشاورزان منطقه برای کشت محصولات پاییزه افزون شده است.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گلستان در این زمینه گفت: براساس پیش بینی اداره کل هواشناسی استان و بارش هایی که تاکنون در سال آبی رخ داده، امید است که این نزولات جوی همچنان تداوم داشته باشد و شرایط خوبی برای استان ایجاد شود.
نظری همچنین با تاکید بر اینکه بیش از 94 درصد از پتانسیل آبخوانهای زیر زمینی در دست بهره برداری است، تصریح کرد: بهره برداران از این منابع با رعایت نکات فنی ،می توانند سهمی در حفاظت از این منابع ارزشمند داشته باشند.
16481/1042

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.