آسیب پذیری مازندران در بخش آب بسیار زیاد است

به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای مازندران محمد ابراهیم یخکشی در نشست با دبیر اجرایی و اعضای هیات مدیره سمن های زیست محیطی در مازندران با بیان اینکه مدیریت بخش آب در کشور در مقایسه با گذشته ارتقای زیادی یافته و دیگر به صورت سنتی نمی توانیم در بخش آب مدیریت کنیم افزود : نشست با سمن ها بخشی از نیاز جدی و ضروری مدیریت امروز آب کشور است .
وی افزود : ما در گفت و گو با سازمان های مردم نهاد و نظارت و ارزیابی آنها از عملکرد و رفتار سازمانی ما زمینه ارتقای بخش مدیریت منابع آب که همان مدیریت یکپارچه منابع آب است فراهم می شود .
رئیس هیات مدیره آب منطقه ای مازندران با تشریح وضعیت آب زیرزمینی و سطحی در مازندران و نحوه مشارکت سمن ها در حفاظت کمی و کیفی منابع آب تعداد چاه های مجاز استان را 85 هزار حلقه اعلام کرد که قریب به 80 هزار حلقه آن کمتر از 20 متر می باشد .
یخکشی با مقایسه سیاست های وزارت نیرو در دهه اول ، دوم وسوم انقلاب تصریح کرد : دهه سوم سیاست وزارت نیرو مبتنی بر عرصه و تقاضا است و توسعه در بخش آب مبتنی بر توسعه پایدار می باشد و همه جوانب به ویژه حفاظت کیفی منابع آب را در اولویت برنامه های خود قرار داده و فلسفه تشکیل دفاتر حفاظت کیفی که در دهه دوم اصلا وجود نداشته بخشی از سیاست جدید وزارت نیرو در این راستامی باشد .
مدیر عامل آب منطقه ای مازندران بر استمرار و تشکیل اینگونه جلسات با موضوع مشخص از جمله چگونگی مشارکت سمن ها در اجرای طرح احیا و تعادل بخشی آب زیرزمینی و اجرای هرچه بهتر طرح های توسعه منابع آب تاکید و خواستار مشارکت حداکثری سمن ها به ویژه در حفاظت کیفی منابع آب استان شدند .
در این جلسه امید هادیانی عضو کمیته علمی شبکه سمن های زیست محیطی استان ، مسعود مولانا دبیر اجرایی و داریوش عبادی و خانم ها خراط صادقی و فریبا قلی پور از دیگر اعضای هیات مدیره سمن ها ضمن تشریح فعالیت سمن های زیست محیطی در استان ، تعداد سازمان های مردم نهاد در این استان دربخش زیست محیطی را 45 سمن برشمردند و گفتند : تعداد اعضای برخی از سمن ها به 400 الی 500 نفر نیز می رسد که ترکیب این گروه شامل استادان دانشگاه ، نخبگان ، دوستداران محیط زیست ، زنان و قشر های متعدد اجتماعی هستند و برای حفظ محیط زیست و منابع طبیعی در زمینه های مختلف فعالیت می کنند و موضوع آب یکی از محوری ترین و اصلی ترین موضوع کاری این سمن ها در هر بخش و گروه می باشد .
مسئولین اجرایی این تشکل های مردم نهاد با ابراز نگرانی از وضعیت سفره آب زیرزمینی در کشور واستان و ضرورت جلوگیری از حفر چاه های غیر مجاز ، موضوع آلودگی دریای خزر را یکی از مهمترین مباحث و دغدغه جدی سمن ها در استان اعلام کردند و تصریح نمودند : افزایش آلودگی این منبع بزرگ آبی و کاهش سطح تراز آب آن ،تهدید جدی برای محیط زیست و منابع طبیعی منطقه به ویژه به خطر افتادن سلامت مردم خواهد بود که باید با همکاری دستگاه ذیربط و سمن ها این مشکل برطرف شود .
6097

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.