آثار خواکین تورس گارسیا در موزه هنرهای مدرن نیویورک

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از یورونیوز، او سال ۱۸۷۴ در اروگوئه بدنیا آمد و در هفده سالگی با خانواده اش به بارسلون مهاجرت کرد؛ مجسمه ساز، نقاش، رمان نویس و نظریه پردازی که پیشگام احیای جنبش کلاسیسیم هنری و پدر هنر کاتالان نام گرفته است.

لوییس پرز اوراما، برگزارکننده نمایشگاه در موزه هنرهای مدرن نیویورک با اشاره به جایگاه خواکین تورس گارسیا می گوید: او به راستی یکی از اندک چهره های مهم در هنر آمریکای لاتین است. در آمریکا نیز هنرمند سرشناس و تاثیرگذاری است. هنرمندان آمریکای شمالی همیشه کارهای او را دنبال می کنند ولی از سال ۱۹۷۰ نمایشگاه جامع آثار او در آمریکا برگزار نشده است.

این نمایشگاه شامل دو دوره برجسته از فعالیت هنری او است: سال ۱۹۲۳ تا ۱۹۳۳ میلادی و شرکت در جنبش مدرن آوانگارد اروپایی همزمان با نهادینه شدن سبک ساختارگرا و دیوارنگاشته ویژه او، و دوران بعدی زمانی است که به اروگوئه برمی گردد.

برگزارکننده نمایشگاه در ادامه می افزاید: بین سال های ۱۹۳۵ تا ۱۹۳۸ در مونته ویدئو، تورس گارسیا یکی از مهمترین آثار آبستره دهه سی میلادی قاره آمریکا را خلق کرد. وقتی به این کارها نگاه می کنیم هیچ شیء قابل تشخیصی وجود ندارد. تنها یک نیروی آتشفشانی تصاویر ما را به آمریکای لاتین پیش از کریستف کلمب، آمریکای لاتین باستانی می برد. تصویر اصلی، خود ساختار اثر است. به نظرم یکی از نقاط اوج زندگی هنری او بوده است.

نمایشگاه خواکین تورس گارسیا با ۱۹۰ اثر، در رسانه های مختلف از جمله نقاشی، مجسمه و نقاشی روی گچ تا فوریه آینده در موزه هنرهای مدرن نیویورک برقرار است.

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.