آئین جوش زنی هرمزآباد رفسنجان ثبت ملی شد

به گزارش ایرنا فرماندار رفسنجان در این آئین با گرامیداشت یاد 24 شهید هرمزآباد گفت: امروز شاهد رونمایی از آئین جوش زنی هرمزآباد هستیم که از سال های دور توسط نیاکان و گذشتگان اینجا انجام می شده است.
عزاداران در آئین جوش زنی با حلقه زدن در محوطه مساجد، تکایا و حسینیه ها و حرکت دایره وار هم آهنگ با اشعار و نوحه هایی که توسط مداح خوانده می شود، اقدام به عزاداری و سینه زنی می کنند.
حمید ملانوری افزود: عزاداری برای سیدالشهدا نعمت است که باید قدر آن را دانست چرا که رمز ماندگاری و بقای اسلام و شیعه، عزاداری برای اباعبدالله الحسین(ع) است.
وی با تاکید بر اینکه مراسم مذهبی در رفسنجان قدمت بالایی دارد گفت: بیشتر مراسم مذهبی ما قابلیت ثبت ناملموس دارند و حرکت انقلابی مردم در زمان پیروزی انقلاب اسلامی نیز از مساجد، تکایا و هیات های مذهبی بوده است.
وی وجود 11 هزار رزمنده و سه گردان خط شکن را نشانه حضور مردم شهرستان رفسنجان در دفاع از نظام و انقلاب خواند و اظهار کرد: بیش از 150 هیات عزاداری فعال در رفسنجان وجود دارد.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان نیز در این آئین گفت: جوش زنی آئینی است که در بسیاری از نقاط استان کرمان انجام می شود و به نظر می رسد ریشه این آئین هرمزآباد رفسنجان است.
محمود وفایی افزود: کشور ما دارای فرهنگی غنی و استان کرمان نیز سرشار از فرهنگ های غنی و خلاقیت های معنوی است.
وی بیان کرد: ما موظف هستیم این آئین ها را که سال های سال مردم به خوبی حفظ و منتقل کرده اند به ایران و جهان معرفی کنیم و امروز این اتفاق افتاد.
وی گفت: مجموعه این آثار و تمامی آئین هایی که مرتبط با محرم و آئین های اعتقادی هستند در یک بسته معنوی تجمیع و از سوی سازمان مرکزی برای ثبت جهانی اقدام می شود.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان تصریح کرد: ما صدها نمونه از این آئین ها را داریم که باید به همت میراث فرهنگی ثبت شود و مردم حق دارند آنچه را از نیاکان خود منتقل و به خوبی حفظ کردند از همان جایی که این سنت روییده است، ثبت شود.
مسئول ثبت آثار اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان هم در حاشیه این آئین در جمع خبرنگاران گفت: جوش زنی در فهرست آثار ناملموس است که ثبت معنوی شده است.
مژده مبشر افزود: آثاری نظیر سنت ها، بیان های شفاهی، جشن ها و رفتارهای اجتماعی، هنرهای نمایشی، جوش زنی و همچنین هنرهای دستی و سنتی شامل این بخش می شوند و سازمان میراث فرهنگی متعهد به حفظ و پاسداشت این نوع ارزش ها و فرصت هاست.
وی بیان کرد: ما به عنوان سازمان میراث فرهنگی متعهد به حفظ و پاسداری از این ارزش ها هستیم و در جهت همین هدف، این آئین ها ثبت، با جزئیات کامل مستندسازی و در فهرست آثار ملی به عنوان یک سند نگهداری می شود تا هر سال در جهت حفظ و یادآوری و برگزاری هرچه بهتر آن کمک کنیم.
وی با بیان اینکه آئین جوش زنی در برخی نقاط کشور نظیر خراسان در فهرست آثار ملی و ارزشی ثبت شده است گفت: هرمزآباد رفسنجان نخستین جایی است که نسبت به رونمایی از لوح ثبت ملی پیشگام شده و مسئولان شهرستان در این راستا کمک کردند.
مبشر تصریح کرد: در استان کرمان جایی مشابه هرمز آباد رفسنجان نداشتیم که اینگونه پیگیر باشد، لذا این ثبت به نام خود هرمزد آباد است.
وی با بیان اینکه این ثبت می تواند پیش زمینه ای برای ثبت جهانی باشد گفت: باید یکسری معیارهای خاص مراسم در ابعاد و وسعت بیشتری باشد تا بتوانیم نسبت به ثبت جهانی اقدام کنیم.
در پایان این آئین از حاج حسین حیدری فرزند حاج ابوالقاسم حیدری که از قدیمی ترین نوحه سرایان جوش زنی هرمزآباد است با اهدای لوح، تجلیل شد.
مرکز شهرستان رفسنجان در 110 کیلومتری شمال کرمان است.
7433/3028 / 1539

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.